TBMM zam için toplanıyor

TBMM, bu hafta memurlara denge tazminatı adı altında ek ödeme yapılmasına olanak sağlayan yasa tasarısı ile kamuoyunda 'Erbakan affı' olarak bilinen vetolu Ceza İnfaz Yasası değişikliğini görüşecek.

ANKARA - TBMM, bu hafta memurlara denge tazminatı adı altında ek ödeme yapılmasına olanak sağlayan yasa tasarısı ile kamuoyunda 'Erbakan affı' olarak bilinen vetolu Ceza İnfaz Yasası değişikliğini görüşecek. Ek ödeme alamayan memur ve sözleşmeli personele ocak ve temmuz aylarında 40 + 40 YTL denge tazminatı ödenmesini öngören yasa tasarısının görüşmelerine yarın Genel Kurul'da devam edilecek. AKP, 13 maddelik tasarının bu hafta yasalaşmasını hedefliyor. İki haftalık görüşmelerde tasarının yedi maddesi kabul edilmişti.
TBMM Genel Kurulu'nda, çarşamba günü At Yarışları Yasası'nda değişiklik yapılmasını ve yarış gelirlerinden yapılan kesintileri düşüren tasarı görüşülecek.
AKP Milletvekili Mahmut Göksu'nun Tekel'in, tütün üreticileriyle 2005 fiyat ve miktarından 2006'da alım-satım sözleşmesi yapmasına olanak sağlayan yasa teklifi de Genel Kurul'un perşembe günkü gündeminde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 'kişiye özel düzenleme' olduğu ve kamu yararı ilkesiyle bağdaşmadığı gerekçesiyle veto, ettiği kapatılan Refah Partisi'nin siyasi yasaklı eski lideri Başbakan Necmettin Erbakan'ın evrakta sahtecilik yapmak suçundan aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasını evinde çekmesini sağlayacak yasa da çarşamba günü Adalet Komisyonu'nda görüşülecek. Plan ve Bütçe Komisyonu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa tasarısı'nı görüşmeye çarşamba günü devam edecek.