TBMM'de Sami Ofer tartışması

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesini alan konsorsiyumun içinde yer alan İsrailli işadamı Sami Ofer'in 'saygın ve ciddi bir işadamı' olduğunu savunurken...

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesini alan konsorsiyumun içinde yer alan İsrailli işadamı Sami Ofer'in 'saygın ve ciddi bir işadamı' olduğunu savunurken, CHP'li Kemal Anadol'a "Sizin gibi palavralarla uğraşmaz" diye seslendi, ardından da sözlerini düzeltti.
AKP'den milletvekili seçildikten sonra ANAP'a geçen Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, dün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, eski partisini eleştirdi. Kimi işadamlarıyla otellerde yapılan görüşmelere ve işadamı Ofer ile ilişkilere gönderme yapan Özdoğan, "Zengin sofralarında geğirerek rahatlamalar Allah'ın ve milletin gücüne gidiyor" dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise, İbrahim Özdoğan'ın bu konuşmasına karşılık, AKP'den milletvekili seçilenlerin daha önceki söylediklerine bakmak gerektiğini kaydetti. AKP hükümetinin özelleştirme uygulamaları hakkında rakamlarla bilgi veren Kemal Unakıtan şöyle konuştu: "Kabahat bizde, çok hızlı gittik. 20 senede 8 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış, 10 ayda 16 milyar dolarlık. Kedi eremediği ciğere mındar dermiş."
'Ofer'le ne konuştun?
Bu sırada CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ile bazı milletvekilleri "Ofer ile ne konuştun?" diye laf attılar. Unakıtan da Anadol'a "Çağdışı şeylerle uğraşmayın. Global bir dünyada yaşıyoruz. Ofer saygın bir işadamıdır. Sizin gibi palavrayla uğraşmaz. Daha dört-beş tane daha getirsek de yatırımları artırabilsek. Hem işsizlikten yakınacaksın, hem de yatırımlara karşı çıkacaksın. Bu zihniyetle bir yere varılmaz. Yatırım geliyor, konuşmayalım mı? Medeni insan çıkar ortaya konuşur, memleketini seven konuşur. Sizden korkacak halim yok, herkesle konuşurum. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" diye seslendi.
Konuşmaların ardından birleşimi yöneten Başkanvekili CHP'li Ali Dinçer, Kemal Unakıtan'a 'palavra' ifadesini düzeltmesini önerdi. Unakıtan da bunun üzerine şunları söyledi: "Kötü niyetle söylemedim. Anadol'a saygım vardır. Sami Ofer de saygın, milletlerarası camiada yeri olan işadamıdır."
Özdoğan ise 'geğirme' sözcüğünün hakaret niteliği taşıdığı yolundaki uyarı üzerine "Ben bunu eski arkadaşlarıma hakaret anlamında söylemedim. Ben sağlıkçıyım. Bunu rahatlama anlamında kullandım. Özür dilememi gerektirecek bir durum yok" diye kendini savundu. Ancak Başkanvekili Dinçer'in, "Hoş davranış olmadı. Meclis'in nezaketine uymadı" uyarısı üzerine Özdoğan, sözlerinin tutanaktan çıkarılmasını kabul etti.