TCDD 250 bin ton ray alacak

Hazine Müsteşarlığı'ndan gerekli krediyi temin eden TCDD Genel Müdürlüğü, son yılların en büyük boyutlu ray ithalatına hazırlanıyor. Demiryollarının modernizasyonu çerçevesinde uzun bir süredir gündemde olan...

ANKARA - Hazine Müsteşarlığı'ndan gerekli krediyi temin eden TCDD Genel Müdürlüğü, son yılların en büyük boyutlu ray ithalatına hazırlanıyor. Demiryollarının modernizasyonu çerçevesinde uzun bir süredir gündemde olan 250 bin tonluk ray ithalatıyla ilgili hazırlıkları tamamlayan TCDD Genel Müdürlüğü'nün bu ay içerisinde ithalata ilişkin uluslararası düzeyde ihaleye çıkması bekleniyor. Şubat ayının ilk yarısında ilan edilmesi planlanan ithalat ile ilgili firma tekliflerinin de mart veya nisan ayında alınması planlanıyor.
TCDD, ithalatını yapacağı rayların özelliklerini de belirledi. Buna göre, alınacak 250 bin tonluk rayın, 175 bin tonu 60 kg-m, 75 bin tonu ise 49 kg-m olarak talep edilecek. Toplam 60 kg-m'lik rayın 55 bin tonu sertleştirilmiş ray olarak istenecek. TCDD, rayların 5 yıllık bir süreçte teslimatını talep edecek. TCDD, en son siparişini 80 bin ton olarak Polonya'dan temin etmişti. TCDD'nin bu ihalesine ise Polonya, Avusturya, İspanya, Almanya ve İtalya firmalarının katılma hazırlıkları yaptığı öğrenildi. İhaleye Kardemir'in de katılması bekleniyor.