TCDD'ye 'Dünya' kredisi

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye'ye, demiryollarının yeniden yapılandırılmasının birinci aşaması çerçevesinde, 143.7 milyon avro (184.7 milyon dolar) tutarında, 'Demiryolları Yeniden Yapılandırma Kredisi' verilmesini onayladı.

WASHINGTON - Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye'ye, demiryollarının yeniden yapılandırılmasının birinci aşaması çerçevesinde, 143.7 milyon avro (184.7 milyon dolar) tutarında, 'Demiryolları Yeniden Yapılandırma Kredisi' verilmesini onayladı. Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, projenin Türkiye'de demiryollarının verimi, etkinliği ve finansal açıdan yaşama kabiliyetinin artırılmasına yardım edeceği ifade edildi. Açıklamada, Dünya Bankası'nın Türkiye'de yürütülen demiryollarının yeniden yapılandırılması programına iki aşamalı, 'Uyumlaştırılabilen Program Kredisi (APL)' ile destek verdiği belirtildi.
APL kredisinin ilk aşaması olan APL1 çerçevesinde Türkiye'ye 184.7 milyon doları Dünya Bankası tarafından finanse edilmesi öngörülen 221 milyon dolar kredi sağlanacağı belirtilen açıklamada, söz konusu kredinin mevcut Demiryolları Kanunu çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) yeniden yapılandırılması için danışmanlık servisinin sağlanması, Mersin-Toprakkale ve Yenice-Boğazköprü koridorunda hat kapasitesinin artırılması, TCDD personelinin eğitimi ve iç ve dış iletişiminin artırılmasında kullanılacağı kaydedildi.
Kapasite artacak
Ayrıca, 115 milyon doları Dünya Bankası'nın sağlanması öngörülen ve toplam 230 milyon dolar olan APL2 kapsamında, APL1 ile yürütülen programın tamamlanarak, Irmak-Zonguldak hat kapasitesinin artırılacağı vurgulandı. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, demiryolları verimliliğinin artırılması, TCDD'nin mali açıdan sürdürülebilir hale
ulaşması, finansal yüklerinin azaltılmasına yardımcı olmaktan memnun olduklarını söyledi.