TEB bu yıl içinde 100 şube açacak

TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, Merkez Bankası Başkanı'nın atanmasıyla ilgili olarak, "Atama uzamasa iyi olur. Böyle bir kurum fazla vekâletle idare edilmez" dedi.

GAZİANTEP - TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, Merkez Bankası Başkanı'nın atanmasıyla ilgili olarak, "Atama uzamasa iyi olur. Böyle bir kurum fazla vekâletle idare edilmez" dedi. TEB Fransız BNP Paribas evliliğinin birinci yılını doldurduğunu hatırlatan Canevi, evliliğin çok olumlu etki yarattığını belirterek "Agresif büyümemiz olacak. Planlarımızda bu yıl 20 şube açma vardı, şimdi 50 ile 100 arasında açabiliriz. Şu an 120 şubemiz var. Bunu 200'e doğru zorluyoruz" diye konuştu.
'Finansbank zirvedir'
Yabancı bankaların birleşme ve satın almalarına olumlu baktığını, sektörde uluslararası evliliklere karşı olmadığını vurgulayan Canevi, Türkiye'de bu oranın yüzde 35-40'ın üzerine hiçbir zaman çıkamayacağını söyledi. Finansbank'ın yüzde 46'sının Yunan bankası NBG'ye satılması konusunda ise Canevi, şöyle dedi:
"Finansbank zirveyi oluşturdu. Bu iki açıdan önemli. Bankaların hem borsa hem de piyasa değerlerinin ülkedeki istikrara paralel çok ciddi boyutlarda arttığı, buna rağmen yabancı ilişkisinin devam ettiği ortaya çıktı. İki, politik açıdan bence daha önemli. Bir Yunan bankasının Türkiye'de böyle bir alışverişe girmiş olması orta ve uzun vadede AB ile ilişkilerimizde olumlu rol oynayacak."