TEB ile BNP nikâh kıydı

Bankacılık sektöründe yılın ilk evliliği, Fransız BNP Paribas ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında gerçekleşti. TEB'in yüzde 84.25'ine sahip TEB Mali Yatırımlar ile BNP Paribas ortaklığına ilişkin anlaşma, İstanbul'da düzenlenen törenle imzalandı.

İSTANBUL - Bankacılık sektöründe yılın ilk evliliği, Fransız BNP Paribas ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında gerçekleşti. TEB'in yüzde 84.25'ine sahip TEB Mali Yatırımlar ile BNP Paribas ortaklığına ilişkin anlaşma, İstanbul'da düzenlenen törenle imzalandı. Avro bölgesinin önde gelen bankaları arasında gösterilen Fransız BNP Paribas, TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50 hissesini 216.8 milyon dolara satın aldı.
İştiraklere de ortak
TEB'in ana hissedarı TEB Mali Yatırımlar, şirketin sermayesinin yüzde 50'sini temsil eden 9 milyar 50 milyon adet hisseyi, 22 Kasım 2004'te imzalanan sözleşme gereği BNP Paribas'ya devretti. Çırağan Sarayı'ndaki imza töreni öncesinde kısa bir sunum yapan TEB Mali Yatırımlar Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çolakoğlu, ortaklıkla ilgili yorum yapmadı.
Anlaşmada imzalar, TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi ve BNP Paribas'nın Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Jacques de Larosiere tarafından atıldı. BNP Paribas, böylece TEB'in yanı sıra TEB Yatırım, TEB Leasing, TEB Factoring, TEB Sigorta, TEB Portföy Yönetimi ve Amsterdam'da bir Hollanda bankası olarak faaliyet gösteren The Economy Bank NV'de de pay sahibi oldu.
Bireyselde iddialı
Toplantıda konuşan TEB Genel Müdürü Varol Civil, yeni dönemde BNP Paribas'nın deneyimi ve ürünlerinin Türkiye'ye sunulacağını belirterek şunları söyledi: "TEB etkin olduğu ticari hayatın finansmanının yanı sıra bireysel ve iş âleminin daha geniş bir alanına hitap etmeye başlayacak. İlk etapta bireysel bankacılık yapacağız. 90 olan şube sayısı en yakın dönemde 150'ye çıkacak."
Civil, ayrıca geçen yılki Halkbank-Pamukbank birleşmesinden artan bazı şubeleri alabileceklerini kaydetti. "BNP evliliği ile TEB, dışarı açılan bir marka olacak" diyen Varol Civil, bu ortaklığın Türk ekonomisine yapacağı katkı konusunda "Hayal ettiğimizden çok büyük olduğunu anladık" dedi.
BNP Paribas'nın Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı (COO) Jean Clamon da, 85'ten fazla ülkede yaklaşık 100 bin çalışanları olduğunu, finansal hizmetlerde Avrupa'da öncü ve ABD'de önemli bir yere sahip olduklarını, Asya'da da güçlendiklerini söyledi. Clamon, Fransa'da 6 milyon bireysel müşterileri olduğunu, 292 milyar avroluk varlık yönettiklerini, yatırım bankacılığında da çok kuvvetli olduklarını kaydetti.
Clamon, TEB'i çok önemli bir satın alma olarak gördüklerini vurgulayarak, Türkiye'nin çok büyük büyüme vaat eden piyasalardan birisi olduğunu vurguladı. Clamon, "Cezayir'de Türk masası açmak üzereyiz. Böylece, burada iş yapan Türklerin pozisyonunu güçlendirmek istiyoruz. Başka ülkeler için de bu yapılacak" diye konuştu.
Bankanın adı değişmiyor
Civil, bir soru üzerine, TEB'in adının 'şimdilik' değişmeyeceğini, ancak BNP Paribas'nın da bir şekilde banka adı içinde yer alması üzerinde çalıştıklarını söyledi.
BNP Paribas Uluslararası Bireysel Bankacılık ve Finansal Hizmetler Başkanı Pierre Mariani de TEB yönetiminde değişiklik olmasının düşünülmediğini, BNP'nin TEB Yönetim Kurulu'nda Allain Bailly ile temsil edileceğini söyledi.
Ortaklıkla TEB'in yönetim kurulundan ayrılan Cihat Madanoğlu ve Aydın Esen'in yerine, TEB Mali Yatırımlar'ı temsilen Michel Roger Chevalier ve Jean Jacques Marie Santini atandı.
De Larosiere: Hiç böyle hızlı düzelen ülke görmedim
BNP Paribas'ın Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve eski IMF Başkanı Jacques De Larosiere, TEB Mali Yatırımlar ile yüzde 50-50 ortaklık yapmalarına ilişkin, "Biz bu ülkeye becerilerimizin, knowhow'umuzun, enerjimizin ve hatta dostluğumuzun en iyisini getireceğiz. Türkiye ekonomisine biz de katkıda bulunacağız" dedi.
Larosiere, ortaklık anlaşmasının imzalandığı törende, 13-14 yaşındayken 2 yıl Türkiye'de yaşadığını anlattı ve "Kaderin bir cilvesiyle BNP Paribas ile İstanbul'a geldim" diyerek duygusal bir konuşma yaptı. BNP Paribas gibi küresel bir bankanın neden Türkiye'de yatırım yaptığını ve bir Türk bankasıyla ortaklık kurduğunu açıklayan Larosiere şunları söyledi: "Biz Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin 70 milyonluk kalifiye ve çalışkan nüfusu var. Muazzam büyüme potansiyeli var, jeopolitik konumu çok önemli. Kendini reformlara adamış bir ülke ve aynı zamanda ulusal değerlerine sahip çıkıyor."
Larosiere, "Ben eski bir IMF yetkilisi olarak, hiç böyle hızlı bir düzelmeyi görmedim. Tabii ki işiniz bitmiş değil ama en azından geleceğiniz için çok şey vaat ediyor" diye konuştu.
Larosiere, mali ve parasal istikrar politikalarının IMF ortaklığı ile devam etmesinin çok önemli olduğunu belirterek, "Mali ve kurumsal sektörlerde bir bankacı olarak gördüklerimiz bize güven veriyor" diyerek konuşmasını tamamladı.
Çolakoğlu: Gözlük numaram büyüdü
TEB Mali Yatırımlar Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çolakoğlu, BNP Paribas ile ortaklıktan gelen 216 milyon doları, yine Türkiye'de yatırım yaparak değerlendireceğini söyledi. Ortaklık anlaşması sonrasında verilen yemekte basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çolakoğlu, gelecek paranın nasıl değerlendirileceği yolundaki soruya, şu karşılığı verdi:
"Ben bu sektöre gönülden bağlıyım. Kopamam. Bu yüzden kimse benim bu parayı alıp bir kenara çekilmemi beklemesin. Söz konusu paranın şu an için tam olarak nerede değerlendirileceğini sorarsanız, kesin karar vermedik. Keza bu işbirliği sözleşmesi için altı aydır çok yoğun çalıştık. Özellikle son üç aydır anlaşmaya ilişkin o kadar çok dosya okudum ki... Bu dosyalar, metinler yüzünden, gözlerim (gözlük numaram) bir numara büyüdü. Fakat bu parayı yine Türkiye'de yatırım yaparak değerlendireceğimizi söyleyebilirim.."
Hasan Çolakoğlu, BNP Paribas ile ilişkilerinin son altı ay içinde yoğunlaşmasına karşın çok daha gerilere gittiğini, kamuoyunda bilinmemesine karşın, TEB ve BNP Paribas'nın Türkiye'de Türk tütününün finansmanı için yıllarca birlikte çalıştıklarını söyledi.
Çolakoğlu, BNP Paribas ile yüzde 50 ortaklık oranının gelecekte de hiçbir şekilde değişmesinin söz konusu olmadığını belirtti.