TEB'e 500 yaşında ortak

Dünyanın en eski bankası olarak anılan ve 1472'de kurulan Banca Monte dei Paschi'yi bünyesinde bulunduran İtalya'nın önde gelen finans gruplarından...

İSTANBUL - Dünyanın en eski bankası olarak anılan ve 1472'de kurulan Banca Monte dei Paschi'yi bünyesinde bulunduran İtalya'nın önde gelen finans gruplarından Monte dei Paschi di Siena (MPS) ile TEB arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalandı. Söz konusu ortaklıkla Türkiye'deki İtalyan şirketleri, TEB şubelerinde MPS grubu bankasından aldığı hizmeti alabilecek. Aynı durum TEB müşterileri için İtalya'da sağlanacak.
Fransız BNP Paribas ile TEB Mali Yatırımlar arasında gerçekleşen ortaklık nedeniyle sermayesinin yüzde 42'si BNP Paribas'a ait olan TEB, bu kez kendisine İtalya'dan bir ortak buldu. Stratejik ortaklık anlaşmasının dünkü imza törenine katılan Banca Monte dei Paschi di Siena SpA Genel Müdürvekili Pier Luigi Corsi, 'Heyecan verici bir ülke' diye tanımladığı Türkiye'yi 15 yıldır izlediklerini belirterek "Buraya artan ilgimiz sayesinde anlaşma aşamasına geldik" dedi. Corsi Türkiye'de daha önce banka satın alma konusunda girişimleri olduğu yolunda basında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: "Siz gazetecilerin böyle fantezileri oluyor. Ne 2003 yılında, ne de sonrasında Türkiye'de banka satın almayla ilgili bir dosya önüme geldi."
İtalyan işadamları geliyor
İtalya'nın beşinci büyük bankası Banca Monte Dei Paschi, Banca Toscana, Banca Agricola Mantovana'dan oluşan MPS bankacılık grubu, 30 ülkede 4.5 milyon müşteriye hizmet veriyor. Özellikle KOBİ'lere verdiği hizmetle tanınan MPS'nin varlıkları, 149 milyon avroyu aşıyor. TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, ortaklık anlaşmasının zamanına dikkat çekti ve "Bu ay sonu İtalya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı 300 civarında işadamıyla Türkiye'ye geliyor. İtalyan işadamları, MPS ve TEB'i ev sahibi olarak görecekler" dedi.