'Tebliğ 20 firmayı tekel yapacak, et fiyatları daha da artacak'

'Tebliğ 20 firmayı tekel yapacak, et fiyatları daha da artacak'
'Tebliğ 20 firmayı tekel yapacak, et fiyatları daha da artacak'

Yetkin, Gümrük vergisi 15 yıl önce Türkiye de hayvancılığı korumak için çıkarılmıştı dedi. FOTOĞRAF: İSMAİL YEŞİLYURT / AA

Yeni tebliğ ile bazı firmalara et ithalatı izni verileceğini bunun da tekel yaratacağını vurgulayan TZD Başkanı Yetkin, 'Tebliğle et fiyatları daha da artacak' dedi

ANKARA - Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, önceki gün çıkarılan tebliğle, et fiyatlarının daha da fazla artacağını iddia ederek, “Çünkü asıl tekelleşme, Türkiye’de bu uygulamayla ortaya çıkacak” dedi. Yetkin, düzenlediği basın toplantısında, dün yayımlanan, ithal edilen kasaplık hayvanlardan alınan gümrük vergisinin düşürülmesine ilişkin tebliğle Türkiye’de 15 yıl önce yüzde 135 olan söz konusu gümrük vergisi oranının yüzde 40’a indirildiğini hatırlattı.
Tebliğin kasaplık canlı hayvan dışında herhangi bir ithalatı içermediğini ve bunun olumsuz bir durum olduğunu belirten Yetkin, uygulamayı doğru bulmadığını, et fiyatlarının bu şekilde düşmeyeceğini savundu ve şöyle konuştu: “Bu uygulamayla et fiyatlarının daha da fazla artacağını söylüyorum. Neden? Çünkü, asıl tekelleşme Türkiye’de bu uygulamayla ortaya çıkacaktır. 20 tane firmaya izin verirseniz, o 20 firma et piyasasını belirler.
Ankara’da 160 bin olan hayvan sayısı 70 bine, Konya’da da 70-80 binlere düştü. Türkiye’de damızlık hayvan yok, besilik hayvan yok. Besi hayvanı da Türkiye’ye getirilemiyor, çünkü Türkiye’de şap hastalığı var.”

‘Et Balık Kurumu fiyatları düşüremez’
EBK’nın Ankara’daki 3 mağazasıyla et fiyatlarının düşürülemeyeceğini ifade eden İbrahim Yetkin, “EBK eskisi gibi güçlü olsaydı, piyasayı regüle edebilseydi olabilirdi ama böyle bir gücü yok” iddiasında bulundu.
Yetkin, Türkiye’de yıllık 1,2 milyon ton et tüketildiğini, üretimin ise 416 bin olduğunu kaydederek, “Et fiyatları 1 gün düşer, 3 gün düşer, 15 gün yükselir. 1 gün düşer, 1 ay yükselir. Et ithalatı kararından önce et fiyatları daha ucuzdu, şimdi daha pahalı. Benim yüreğim acıyor,  Türkiye açık pazar haline getiriliyor, yazık” dedi.
Buğday stoku Türkiye’yi rahatlattı
Rusya’daki yangınlar ve Ukrayna’da üretimin düşmesiyle dünyada buğday fiyatlarının arttığına da dikkati çeken Yetkin, Türkiye’nin buğday tüketiminin de 18 milyon ton değil, 19 milyon ton olduğunu belirtti. Türkiye’nin geçen yıldan kalma 1.2 milyon ton stoğunun bulunduğunu, ayrıca TMO’nun elinde de, 965 bin ton buğday olduğunu kaydeden Yetkin, “Eğer geçen seneden kalma stok olmasaydı Türkiye’nin işi gerçekten zordu” dedi. 

Ekmeğe zam yolda
Ekmek fiyatlarına ilişkin soru üzerine Yetkin, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Yusuf Balcı’nın ramazan sonrası Türkiye’de ekmeğe en az yüzde 15 zam yapılacağını deklare ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bana göre ekmek zammını şu an itibariyle gerektiren bir durum yok. Ekmeğin maliyetinde buğdayın oranı yüzde 20, unun ise yüzde 30. Bu zam yapılmamalı.”

Çin’i sel bastı makarnaya zam geliyor
Bu arada dünyanın en önemli tahıl üreticilerinden Çin ve Hindistan’da yaşanan sel felaketlerinin ardından, tahıl rekoltesinin düşeceği, buna bağlı olarak da bulgur ve makarna fiyatlarının önümüzdeki günlerde artacağı bildirildi. Mersin merkezli Arbella Makarna’nın Dış Ticaret Müdürü Gülçin Arslan Hazar, Çin ve Hindistan’da yaşanan sel felaketinin ardından yurtdışında yapılan ihalelerde fiyatların yaklaşık yüzde 50 arttığını belirtip, “Bu kaçınılmaz olarak Türkiye’yi de etkileyecek. Türkiye’deki makarna ve bulgur fiyatlarında artış beklemekteyiz.” dedi. (aa)


  ETİKETLER:

  Hindistan

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Mersin

  ,

  Ramazan