TED 30.Yılında TEDx ile İstanbul Aydın Üniversitesi'nde

TED 30.Yılında TEDx ile İstanbul Aydın Üniversitesi'nde
TED 30.Yılında TEDx ile İstanbul Aydın Üniversitesi'nde
Dünyanın önde gelen en başarılı insanlarının katıldığı, dünya çapında milyarlarca insana ulaşan ve büyük yankı uyandıran TED konferansları TEDx çatısı altında "TEDxIstanbulAydınUniversity" lisansıyla İstanbul Aydın Üniversitesinde Florya Yerleşkesinde gerçekleşti.

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde ilk kez gerçekleştirilen TEDx bu yıl "çok boyutlu düşünme" teması ile ilham veren deneyimlerini paylaşmak üzere eğitim, medya, sanat ve dünyasından tanınmış kişileri bir araya getirdi. TED konseptinde gerçekleştirilen konferansa, 650'ye yakın kişi katıldı. Akademisyenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, NTV Panorama Program Anchor Suna Vidinli, Doğada Hayatta Kalma Uzmanı Serdar Kılıç, İş Dünyası Psikoloğu Özge Koca, TÜSİAD Kadın-Erkek Çalışma Grubu Başkanı Nur Ger, Rallici Burcu Burkut Erenkul, Mikrotonal Gitarist Tolgahan Çoğulu, Türk Halk Müziği Sanatçısı Erol Çetin konuşmacı olarak katkı sundu. Konuşmacılar çalışma hayatlarındaki tecrübelerini öğrencilere anlatarak, başarının sırlarını öğrencilere aktardılar.

Açılışta söz alan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın eğitici ve öğretici sunumuyla katılımcılara fırsatları iyi değerlendirmeleri gerektiğini ve çalışarak birçok engelin üstesinden gelebileceklerini, zorluklar karşısında hemen vazgeçerlerse başarılı olamayacaklarını anlattı.

"TEDxIstanbulAydınUniversity" konuşmacılarından NTV Panorama Programı Anchor Suna Vidinli hayat felsefesinin " tevekkül" üzerine kurulu olduğunu vurgulayarak "bir fikre bir hayale ömür bağlanır mı? Ben bağladım ve inancım sayesinde bu zorluğun üstesinden geldim" dedi.

TRT'de Doğadaki insan programının sunucusu Serdar Kılıç Türk tarihinde okçuluğun nasıl yapıldığını örnekledi ve kopuz ile dombra hikâyesini izleyicilerle paylaştı. Serdar Kılıç, "Doğada soyu tükenen ne bitki ne de hayvandır. Doğada soyu tükenen tek tür doğadaki insandır" açıklaması ile izleyicilerden alkış aldı.

Rallici Burcu Burkut Erenkul arkadaşlarından topladığı paralarla bu işe başladığını şimdi ise Türkiye 'nin en genç bayan ralli şampiyonu olma gururunu yaşadığını söyledi.

TÜSİAD Kadın-Erkek Çalışma Grubu Başkanı Nur Ger kurduğu SUTEKS şirketinin Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri Sözleşmesi'ni imzalayan ilk Türk KOBİ'si olarak yaşadığı süreci izleyicilerle paylaştı.

TED, "paylaşılmaya değer fikirler" sloganına adanmış, kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. 25 yıl önce Kaliforniya'da dört günlük bir konferans olarak başlayan TED, çeşitli inisiyatiflerle dünyayı değiştirecek fikirleri desteklemek amacıyla geliştirilmiştir. TEDx, "paylaşmaya değer fikirler "sloganının ruhuyla, TED benzeri bir deneyimi yerel olarak gerçekleştiren kişileri aynı deneyimi paylaşmak için bir araya getiren etkinliktir.

bigPara.com