'TEDAŞ tam arpalık gibi olmuş'

Herkes yönetimde

TEDAŞ'a bağlı elektrik dağıtım şirketlerinin yönetim kurullarında İstanbul Emniyet Müdürü'nden özel kalem müdürlerine, Erdoğan'ın danışmanından, vekil yakınlarına kimi ararsanız var. CHP'li Ateş: Kurum arpalık gibi görünüyor.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Özelleştirme kapsamındaki 20 elektrik dağıtım bölgesinde kurulan şirketlerin yönetim ve denetim kurullarına, AKP döneminde üst düzey görevlere getirilen isimler atandı.
Bu isimler arasında İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'un yakını İbrahim Kapusuz, Başbakanlık'tan Özel Kalem Müdürü Mustafa Rumeli, DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Maliye Bakanlığı'ndan üst düzey yöneticiler, müşavirler ve danışmanlar da bulunuyor.
Konuyu inceleyen CHP Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş, bu yapının geçmiş iktidarlar döneminde Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) yönetim kurulları için kullanılan 'arpalık' nitelemesini anımsattığını belirtti.
CHP'li Ateş, özelleştirilmek üzere oluşturulan elektrik dağıtım bölgelerini incelemeye aldı.
Belirlenen, Kayseri dışındaki 20 bölgenin elektrik tüketim rakamlarını da inceleyen Ateş, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. ile birlikte kurulan şirketlerin yönetim ve denetim kurullarında kamuyu temsilen görev yapanların isimlerini de Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan aldı.
Özelleştirmeden sorumlu bakan sıfatıyla CHP'li Abdülkadir Ateş'in sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bu şirketlerde görev yapan yönetim kurulu üyelerine bin 174, denetim kurulu üyelerine de 880 YTL ücret ödendiğini bildirdi.
İsimler arasında bakan danışmanı da var
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın verdiği bilgiye göre, kurulan elektrik dağıtım şirketlerinde TEDAŞ yöneticileri, DPT uzmanları ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yöneticilerinin yanı sıra görev yapan isimler şunlar:

 • İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah (Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Adnan Yılmaz (Anadolu Yakası Dağıtım A.Ş. Denetim Kurulu Üyesi)
 • AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'un yakını Başkent Elektrik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Kapusuz (Vangölü Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın, oğlunun kurduğu ve Başbakanlık Vakfı logosunu kullanarak memurlara tatil satan şirketle gündeme gelen ve bakanları Ayaş'taki villasında ağırlamasıyla tanınan danışmanı Mehmet Durlu (Boğaziçi Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı, Osmanlı Hukuku üzerine araştırmalarıyla tanınan Hasan Tahsin Fendoğlu (Uludağ Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Devlet Bakanı Ali Babacan'ın bir dönem Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Özel Kalem Müdürü Mustafa Rumeli (Boğaziçi Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Ali Yerlikaya (Akdeniz Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Enerji Bakanı Hilmi Güler'in danışmanı Erol Artar (Çamlıbel Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Enerji Bakanı Hilmi Güler'in danışmanı İdris Uçma (Dicle Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Enerji Bakanı Hilmi Güler'in müşaviri Tuncay Belen (Dicle Dağıtım A.Ş. Denetim Kurulu Üyesi)
 • Devlet Su İşleri Genel Müdürü Veysel Eroğlu (Anadolu Yakası Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Enerji Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Özgüner (Meram Dağıtım A.Ş. Denetim Kurulu Üyesi)
 • Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahri Mancar (TEDAŞ Yönetim
  Kurulu Üyesi)
 • Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın danışmanı Mehmet Sarıtaş (Anadolu Yakası Dağıtım A.Ş. Denetim Kurulu Üyesi)
 • Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı (Meram Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Maliye Bakanlığı Gelir Politikaları Genel Müdürü Seyit Ahmet Baş (Osmangazi Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Şahin (TEDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Faisal Emlak A.Ş. eski yöneticilerinden, Mehmet Emin Ertuğrul (Anadolu Yakası Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Pendik Belediyesi Emlak Dairesi eski başkanı, imam-hatip lisesi edebiyat öğretmeni, 'İnsanın Burçlar Kuşağındaki Yürüyüşü', 'Şifalı Taşlarla Sağlıklı Yaşam', 'Beklenen Darbe Deprem' ve 'Şirket ve Kurum Yönetiminde Buçların Rolü' adlı kitapları da olan Hasan Kocabaş (Anadolu Yakası Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • BELBİM Genel Müdürlüğü de yapan Ahmet Rıfat Kozakoğlu (Trakya Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Görevden alınan Gümrükler Genel Müdürü Sezai Uçarmak (Yeşilırmak Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
  'Cerrah'ın işi ne?'
  Listeyi Radikal'e değerlendiren CHP'li Abdülkadir Ateş, şunları söyledi:
  "Yönetim ve denetim organlarına alanla ilgili kişilerin görevlendirilmesi gerekir. Bu görevlendirmelerin hiçbir kurala uymadığı görülüyor. Bu alanla uzaktan-yakından ilgisi olmayan insanların görevlendirilmiş olması ister istemez bu organların arpalık olarak kullanıldığı izlenimini vermektedir. İstanbul gibi önemli bir ilin emniyet müdürü, onca asayiş sorununun yaşandığı bir kentte olağanüstü koşullarda çalışırken, zamanının tamamını bu büyük metropole ayırması gerekirken, Trakya dağıtımın yönetiminde nasıl çalışabiliyor, kaç yönetim kurulu toplantısına katılabiliyor merak ediyorum. Yok eğer katılmadan ücret alıyorsa
  o da ayrı bir durum. Ayrıca elektrik şirketlerine yönelik bir operasyon söz konusu olduğunda bunu nasıl yapabileceğini de düşünmek gerekir."