TEFE tarihe karışacak

Yeni enflasyon sepeti olarak tanımlanan 2003 baz yıllı endekse göre ilk enflasyon rakamları 3 Şubat 2005'te açıklanacak. Yeni Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) sepetinde, PVC pencere, DVD player, kontaklens...

ANKARA - Yeni enflasyon sepeti olarak tanımlanan 2003 baz yıllı endekse göre ilk enflasyon rakamları 3 Şubat 2005'te açıklanacak. Yeni Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) sepetinde, PVC pencere, DVD player, kontaklens, tansiyon aletleri, LPG araba tüpü, kargo ücreti, cep telefonu, internet ücreti ve bilgisayar donanımları gibi toplam 96 yeni madde bulunacak. Ayrıca, TÜFE sepetinde, pirinçten buğdaya, kabak çekirdeğinden kuru soğana, cips ve çerezlerden dondurmaya, viski ve rakıdan sigaraya, gerçek kira ücretinden nofrost buzdolabına, bilgisayar ekipmanlarından, hacca gidiş ücretine kadar toplam 423 madde yer alacak.
Aralarında normal benzin, mikser, video kamera, dikiş makinesi, filtresiz Bafra sigarası, jeton ve kibritin de bulunduğu 83 madde yeni sepette bulunmayacak. 1994 bazlı endekste 410 olan madde sayısı 423'e, 598 olan madde çeşidi 710'a çıkacak.
Turizm endeks dışı
Eski endekste yer alan izafi kira, kendi üretiminden tüketim, ayni yardımlar ve turizm yeni endekse dahil edilmedi. Yeni endekste öncekinden farklı olarak kurumsal nüfus da dikkate alınıyor. Yeni dönemde, çekirdek enflasyon da alt kalemlerle birlikte yedi çeşit olarak açıklanacak. Yeni dönemde Toptan Eşya Fiyatları Endeksi'nin (TEFE) yerini, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) alacak. Üretici fiyatlarını ölçecek olan ÜFE'de, TEFE'deki 678 madde 760'a çıkarılıyor.
ÜFE, TEFE'den farklı olarak KDV vb. vergiler hariç, yurtiçi peşin üretici satış fiyatı üzerinden hesaplanacak. Yeni ÜFE sepetinde, glikoz ve glikoz şurubu, zarflar, krem sabun, marley, fayans, parke, yer karosu yapıştırıcıları, plastik sofra ve mutfak eşyası, bombeli oto camı, tıraşlı çimento ve taşıt hız göstergeleri gibi yeni maddeler yer alıyor. Bunun yanında, dondurulmuş balıklar, ispirto, şampanya, filtresiz sigara, deri yelek, lastik ayakkabı, çizme, formika, normal benzin, dikiş makinesi ve müzik seti ise sepetten çıkıyor.