'Tehditlere karşı güçlü şekilde duralım'

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, son günlerde Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin olarak, "Burada yapmamız gereken, dünyadan gelen tehditlere karşı güçlü şekilde durmamız...

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, son günlerde Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin olarak, "Burada yapmamız gereken, dünyadan gelen tehditlere karşı güçlü şekilde durmamız, ekonomik programdan hiçbir şekilde taviz vermememiz, ekonomik ve siyasi istikrarsızlığa sebep olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınmamızdır" dedi.
Anadolu Buluşmaları Toplantıları'nın 10'uncusundan konuşan Koç globalleşmenin getirdiği en önemli realitelerden birinin de, giderek küçülen dünyada her şeyin ve herkesin birbirini etkilemesi olduğunu belirterek bunun özellikle ekonomik platformda çok geçerli olduğunun altını çizdi. "Bugün yaşadığımız ekonomik dalgalanmanın altında yatan en önemli etken de dünya piyasalarından kaynaklanıyor" diyen Koç, ABD'de faizlerin düşüp düşmemesi, enflasyon ya da büyümeye yönelik farklı beklentilerin oluşmasının, gelişmekte olan piyasalara ilgiyi ve global likiditeyi etkilediğini ve bu şekilde tüm dünya piyasalarını etkisi altına aldığını kaydetti.
Ekonomik dalgalanmadan yalnızca Türkiye'nin değil, gelişmekte ve gelişmiş birçok ülke ekonomisinin de etkilendiğini anımsatan Koç, "Ama biz daha çok etkilendik. Bu noktada bizlerin de bir an durup, ne oldu, ne oluyor diye kendimize sormamız gerekiyor. Acele sonuçlara varmadan, soğukkanlı bir değerlendirme yapmamız çok önemli" dedi.