TEİS: İlaç Takip Sistemi ertelensin

ANKARA - Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) uygulanmaya başlamasının birçok sorun yaratacağını belirterek, uygulamanın ertelenmesini istedi.
Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığının öngördüğü İTS’nin 1 Temmuz’da hayata geçirileceğini hatırlatarak, kimsenin mağdur olmaması, ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintiye uğramaması için uygulamanın ertelenmesi gerektiğini savundu. Saydan, “Eczane başına 2 bin TL, ülkemizdeki 23 bin eczane olduğunu düşündüğümüzde toplamda 46 milyon TL ek masraf getirecek bu sistemin maliyetini, ekonomik anlamda ciddi çöküntü içinde olan eczacılarımızın karşılaması mümkün değildir” dedi. Sistemin maliyet ve iş yükünün eczacıların üzerinden alınmasını isteyen Saydan, ecza depoları sisteme katılmadan, eczanelerin sisteme dahil edilmesinin aksaklıklara yol açacağını savundu.
Sisteme girişlerin iki saatle sınırlandırıldığını, tüm eczanelerin aynı saatte sisteme giriş yapmaya çalışacağını belirten Saydan, sağlıklı sonuç alınamayacağını kaydetti. Saydan, “Sisteme erişim hakkı olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin bu bilgileri hiçbir şekilde kullanamayacağı yönünde yasal düzenleme yapılmadan sistemin başlatılması söz konusu olmamalıdır” dedi. (Radikal)