'Tek çatı'da Sezer'in istediği değişiklik tamam

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu'nun, Kurum Yönetim Kurulu'nun seçilmişler dışında dört üyesinin atanmasına ilişkin altıncı maddesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade gerekçesi doğrultusunda, değiştirilerek kabul edildi.

ANKARA - Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu'nun, Kurum Yönetim Kurulu'nun seçilmişler dışında dört üyesinin atanmasına ilişkin altıncı maddesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade gerekçesi doğrultusunda, değiştirilerek kabul edildi. Komisyon, Sezer'in, bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e iade ettiği, maddeyi görüştü. Önerge sahibi AKP Ankara Milletvekili Mehmet Zekai Özcan, kanunun, haklı nedenle Sezer tarafından iade edildiğini belirterek, verdikleri iade gerekçesi doğrultusunda değişiklik yapıldığını söyledi. İlgili madde, "Başkan yardımcısı ve üyelerinin atanmasının, ilgili bakanlıkların teklifi üzerine, müşterek kararnameyle yapılacağı" şeklinde değiştirildi.
Sezer'e eleştiri
Bu arada, AKP Milletvekili Musa Uzunkaya, Sezer'in iade gerekçesinden, "Biz bildiğimizi okuruz mantığı güdüldüğünü, bürokrasiye, 'Siyasete direnin' dediğini anladığını" kaydederek, şöyle konuştu: "1993'teki Anayasa Mahkemesi Başkanı Sezer ile bugünkü arasında, ciddi fark var. İnsanlar belli makamlara geldiklerinde olmayan imkânları da kullanmak istiyor. Eski Cumhurbaşkanı Demirel'in son günlerdeki açıklamalarından, o makamı nasıl kullandığını gördük."