Tek dertleri kamu zararı oluşmasın!

Tek dertleri kamu zararı oluşmasın!
Tek dertleri kamu zararı oluşmasın!
Kamu İhale Kurumu'nda rüşvet skandalında adı geçen firmalar kaybettikleri ihaleleri 'kamu zararı oluşur' gerekçesiyle iptal ettirmiş.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Rüşvetle ihaleleri iptal ettirip, bu işlerin kendilerine verilmesini sağlayan firmalar, ihalelere “kamu zararı oluşuyor” gerekçesini kullanarak itiraz etmiş. Kamu İhale Kurumu’ndaki rüşvet organizasyonunda adı geçen firmalardan Fermak, bir ihale için yaptığı itirazda ‘diğer firmaların art niyetli’ olduğunu belirtirken, bu haliyle ihalede rekabet ve güvenirliğin sağlanamayacağını savunmuş. Aynı şemada rüşvet veren firma olarak gösterilen Milenyum İnşaat da TCDD’nin bir ihalesine yaptığı itirazda “Bu haliyle ihale tamamlanırsa kamu zararı olur” gerekçesini kullanmış. Ancak söz konusu firmalar, şimdi kamuyu zarara uğratmakla suçlanıyorlar. 

Diğer firmalar art niyetli
Kamu İhale Kurumu’ndaki bazı çalışanlarla birlikte örgütlü biçimde usulsüzlük yaptığı iddia edilen suç örgütünün faaliyet şemasında bulunan firmaların itiraz nedenleri de dikkat çekici. Operasyonun başından bu yana adı gündemden düşmeyen Fermak firmasının bir itirazı ve Kamu İhale Kurulu’nun kararı, söz konusu düzeneğin yakın zamana kadar sürdüğünü de gösteriyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ‘Ulus-Pınarbaşı-Azdavay-Ağlı yolu yapım ihalesi’ne katılan Fermak firması, ihaleyle ilgili olarak itiraz başvurusunda bulundu. Firma, kaybettiği ihaleyle ilgili olarak diğer firmaların art niyetli olduklarını ve dolayısıyla ihalede de rekabetin oluşmadığını belirtirken; eşit muamele, güvenirlik ve gizlilik ilkelerinin ihlal edildiğini vurgulayarak ihalenin iptalini istedi. Kurul da 5 Aralık 2012’de yaptığı toplantıda Fermak firmasının itirazını kabul etti. Ayrıca çok sık kullanmadığı bir yönteme başvurarak, firmanın iddialarıyla ilgili olarak incelenmesi ve soruşturulması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bildirimde bulunulmasını benimsedi. 

Kamu zararı oluşur
Şüpheli Hasan Yüksel’in sahibi olduğu Milenyum İnşaat ise ‘Irmak-Zonguldak Hattı arasında kalan kesimin ıslahı ve drenaj kanalı’ yapılması ihalesine, itiraz ederken; ‘kamu zararı’ gerekçesini kullandı. Firmanın 2010’da kurulda sonuçlanan itirazında, ihalede kendi firmalarının dışarıda kalması nedeniyle kamu zararı oluşacağı vurgusu yapıldı. Ancak bu itiraz, Kamu İhale Kurulu tarafından kabul görmedi. Kamu İhale Kurulu’nun firmayı haksız bulmasına ise Ali Kaya geniş bir muhalefet şerhi düştü.

KİK: Kaya’nın üyeliği halen sürüyor
Kamu İhale Kurumu ise bir açıklamayla soruşturmayla ilgili son gelişmeleri aktardı. İki kurul uzmanı hakkında görevden uzaklaştırma ve idare soruşturma sürecinin başladığı belirtilen açıklamada,“Kurul üyesi hakkında ise rahatsızlığı nedeniyle hakkındaki gözaltı kararı kaldırıldığından ve henüz mahkemeye çıkartılmadığından adli süreç yakından takip edilmektedir” denildi.

bigPara.com