'Tek yol özelleştirme'

Başbakan Erdoğan: "Ereğli Demir-Çelik (Erdemir) dünya piyasalarında belirleyici değil, teknoloji yenilemede zorlanıyor. İstihdam ve benzeri beklentileri özelleştirme sağlar."

ANKARA - Dünya demir-çelik devlerinin peşinde olduğu Erdemir için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ilginç açıklamalar geldi. Erdoğan, Erdemir için, "Erdemir veya İskenderun Demir Çelik'in, dünya piyasalarında bir belirleyiciliği yok. Piyasada belirleyiciliği olan devler var. Erdemir şu anda teknolojisini yenilemekte bile güçlük çeken, kararsız olan bir konumdadır" dedi.
Ankara Sanayi Odası'nın meslek komiteleri toplantısında konuşan devletin bazı stratejik konular dışında sanayiden çekilmesi gerektiğini öne sürerek, "Biz bunda kararlıyız. Ve bu bağlamda, hükümet olarak özelleştirmeye çok önem veriyoruz" diye konuştu.
Erdoğan, son zamanlarda özelleştirmeye ilişkin konulan yaklaşımları da eleştirerek konuşmasında, şu görüşlere yer verdi: "Sanki buralar para basıyor. İyi istihdam sağlıyor. Ne kadar siyasetçi varsa, orayı ahbabı yararına dolduruyor. Ülke batıyormuş, şu kadar para veriyorsun, vermiyorsun. Bunları düşünmek diye bir şey yok."
"Bir defa Ereğli Demir Çelik'ten ne bekliyoruz" diye soran Başbakan, "Eğer istihdam bekliyorsak, eğer daha fazla üretim bekliyorsak, eğer ihracat bekliyorsak, eğer teknolojiyi takip eden kurum, bir işletme haline gelmesini bekliyorsak, bunun tek yolu özelleştirmedir" ifadesini kullandı.
Erdemir ile birlikte yabancı sermaye girişinin de artış göstereceğini ifade eden Erdoğan, "şu anda atılmış olan adımlar, buraya çok ciddi bir yabancı sermayenin girişi ve bu yabancı sermayenin girişiyle beraber, bunun arkasını takip edecek doğrudan yabancı sermayenin akışı olacak, Erdemir de bunlardan bir tanesidir" dedi.
Telekom özelleştirmesine de değinen Erdoğan, "Telekom satılışının engellenmesi durumunda bir-iki yıla kalmaz bu rakamın inanın zerresini bulamazsınız" dedi.
'Vergide indirim sürecine devam'
Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında 20'nci sırada bulunmasının kabul edilemez olduğunu da kaydeden Erdoğan, "Türkiye süratle ilk 10 içinde yer alması gereken bir ülke" dedi. Vergi rejimi konusunda, hükümet olduklarından beri vergide azaltmalara gittiklerini kaydeden Erdoğan, "Gelir ve kurumlar vergisi oranlarında indirim süreci, inşallah bütün dengeleri ile uyumlu olarak bu defa devam edecektir"diye konuştu.
Başbakan, buna paralel müteahhitlik sektöründe hakediş bedelleri üzerinden kesilen yüzde 5 oranındaki stopaj vergisinin yeniden gözden geçirilerek, indirime tabi tutulacağını açıkladı. Uzakdoğu malları ile ilgili yapılan eleştirilerin haklı olduğunu belirten Erdoğan, ancak bunlar için de belli bazı kurallar konulduğunu ve tedbirlerle birlikte, girişi engellemenin yollarının arandığını kaydetti. Başbakan Erdoğan, doğrudan yabancı yatırımların bu süreçte çok önemli rol oynayacağını da vurguladı.