Tekel Alkol'de kamu zararı tartışması

Tekel'in alkollü içecekler bölümünün 2004 yılında Mey şirketine satışı sırasında kamunun 248.2 milyon YTL zarara uğratıldığı iddialarını inceleyen Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu raporunda usulsüzlük tespitinde bulunulup kimsenin suçlanmaması eleştirildi.

ANKARA - Tekel'in alkollü içecekler bölümünün 2004 yılında Mey şirketine satışı sırasında kamunun 248.2 milyon YTL zarara uğratıldığı iddialarını inceleyen Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu raporunda usulsüzlük tespitinde bulunulup kimsenin suçlanmaması eleştirildi.
2004 yılı hesap ve faaliyetlerinin incelendiği TBMM KİT Komisyonu'nda Komisyon Başkanı Nurettin Canikli, Maliye'nin raporu hakkında bilgi verdi. Canikli, rapora göre, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun inceleme ve soruşturma talep ettiği konularla ilgili olarak Maliye'nin suç unsuru bulamadığını belirtti.
Canikli'nin, rapor hakkında Yüksek Denetleme Kurulu'nun görüşünü sorması üzerine YDK temsilcisi, raporda katılmadıkları çok sayıda husus bulunduğunu, ancak resmi görüşlerinin genel kurullarında alınacağını söyledi. AKP'li Hamza Albayrak da ilgili kurulların nihai görüşleri oluşmadan bu raporun kesinlik kazanmış olmayacağına dikkat çekti.
'Tespit var, suçlama yok'
CHP'liler de raporun içeriğinde birtakım usulsüzlük tespitlerinde bulunulmasına karşın, sonuç bölümünde hiç kimse için bir suçlama yöneltilmemesini çelişki olarak nitelendirdiler.