'Tekel için vergi engel'

Philip Morris Sabancı (Philsa) Murahhas Azası Turhan Talu, Tekel'in özelleştirilmesiyle ilgili olduklarını belirterek, "Fakat yine blok model denildiği takdirde bizim ihaleye girmemiz pek olası gözükmüyor" dedi.

İSTANBUL - Philip Morris Sabancı (Philsa) Murahhas Azası Turhan Talu, Tekel'in özelleştirilmesiyle ilgili olduklarını belirterek, "Fakat yine blok model denildiği takdirde bizim ihaleye girmemiz pek olası gözükmüyor" dedi.
AB'ye uyum çerçevesinde sigarada düzenlenen 'Ürün Standardı Yönetmeliği' ile ilgili hazırlıkların anlatıldığı toplantıda, konuşan Talu, Tekel özelleştirmesinde sergileyecekleri yaklaşımın modele bağlı olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Burada iki nokta var. Bir, hâkim duruma geçmeyeceksiniz. Bir de bunu kötüye kullanmayacaksınız. Bizim büyük ihtimalle sene sonu itibarıyla pazar payımız yüzde 40'ı aşacak. Tekel'in pazar payı yüzde 35 olacak. Yani 75 yapar. Dolayısıyla mümkün değil."
'Bu modelle almayız'
Tekel'i mevcut modeliyle alamayacaklarını dile getiren Talu, "Tekel'in özelleştirmesiyle ilgiliyiz. Fakat yine blok denilirse ihaleye girmemiz olası gözükmüyor" dedi. Tekel özelleştirmesinde ikinci ihalede hiç talip çıkmadığını anımsatan Talu, "Tekel'in önce rehabilite edilmesi lazım. Rehabilite edilmezse yine büyük problem yaratacaktır" iddiasında bulundu. Talu, Philip Morris'in Türkiye'de toplam konsolide bütçe vergi kaleminin yüzde 2'sini yaptığını kaydederek, esprili bir şekilde, "Eğer böyle bir baronluk varsa evet ben baronum ve bundan memnunum" dedi.
Geçen sene devlete ödedikleri toplam verginin 3.5 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Talu, bunu aslında tüketicilerin ödediğini söyledi. Talu, "Perakende fiyatının yüzde 75'inin vergi olduğu bir ortamda, eğer siz vergide planlanabilir, belirlilik ortamını sağlamazsanız hiçbir oyuncu Tekel'i özelleştirmez" diye konuştu.
Kaçağa karşı mürekkep
1 Ocak 2006'dan itibaren sigara paketlerinin üzerinde dönüşümlü olarak 14 ayrı uyarı yazısının yer alacağını hatırlatan Talu, ancak ürünlerin kalite ve formülünün değişmeyeceğini söyledi. Light ve ultralight sigaranın daha az zararlı olmadığını vurgulayan Talu "Bu ifadeler tatların ayırt edilmesi için yazılıyor" dedi. Talu, sigara firmaları ve devletin kaçak sigara ile mücadele için protokol imzaladığını hatırlatıp şöyle konuştu: "1 Ocak'tan itibaren yeni bandrolde renkli mürekkep olacak. Bandrole parmağınızı bastırdığınızda rengi değişiyorsa o sigara kaçak değildir." Yönetmelik sigara paketlerinin geri dönüşümü ile ilgili yenilik getirdi. Sigara firması 2006'da toplam atığın yüzde 20'sini 2007'de yüzde 30'unu toplamakla yükümlü olacak.