Tekel işçilerine desteğe gelen milletvekilleri de biber gazı yedi

Tekel işçilerine desteğe gelen milletvekilleri de biber gazı yedi
Tekel işçilerine desteğe gelen milletvekilleri de biber gazı yedi

Polis işçileri tekme tokat gözaltına aldı. CHP?li Çetin Soysal?a yakın mesafeden gaz sıkılırken, Sosyal?a ilk müdahaleyi işçiler limon ile yaptı. MHP?li Ümit Şafak da, polise ?yapmayın? diye bağırdı. FOTOĞRAF: serdar özsoy / milliyet

Tekel işçilerinin eyleminin üçüncü gününde şiddet yaşandı. Biber gazı ve tazyikli su kullanan başkent polisi, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in talimatıyla işçilere destek veren 17 MHP ve CHP'li milletvekiline yakın mesafeden göz yaşartıcı biber gazı ve tazyikli su sıktı

ANKARA - İşyerleri kapatıldığından 4/C kapsamında sözleşmeli çalıştırılan, bu nedenle de gelirleri ve özlük haklarının büyük bölümü ellerinden alınan Tekel işçileri, eylemlerinin üçüncü gününde Ankara polisinin şiddetine maruz kaldı.
Biber gazı ve tazyikli su kullanan başkent polisi, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in talimatıyla işçilere destek veren 17 MHP ve CHP’li milletvekiline yakın mesafeden biber gazı ve tazyikli su sıktı. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, biber gazının etkisiyle kısa süre fenalık geçirdi. Salı gününden beri Ankara’yı mesken tutan Tekel işçileri, geceyi Abdi İpekçi Parkı’nda kurdukları çadırlarda, yaktıkları ateşin etrafında halay çekerek geçirdiler. Başkentliler işçilere battaniye, yiyecek gibi ihtiyaçlarını karşılayarak destek oldu. 

Sabah 18 gözaltı
Çankaya ve Yenimahalle’nin CHP’li belediyeleri de Tekel işçilerine dün kahvaltı sağladı.
CHP ve MHP milletvekilleri, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, kapatılan DTP’nin bazı milletvekilleri ile Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, KESK ve DİSK yetkililerinin de bulunduğu çok sayıda kişi işçileri destek için ziyaret etti.
Eylem sürerken bir grup işçi, polis barikatını aşarak Atatürk Bulvarı’na çıktı. Yolu trafiğe kapatmak isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Polisin müdahalesine tepki gösteren parktaki diğer eylemciler polis barikatını zorlarken, bazı eylemciler de parktaki havuzdan geçerek bulvara çıktı. Olaylar sırasında 18 kişi gözaltına alındı. 

Havuzda duyurdular
Aralarında engelli bir işçinin de bulunduğu bazı eylemciler soyunarak parktaki havuza girdi. Kendilerine verilen megafonla havuz içinde konuşan eylemciler, iş olmazsa barış ve kardeşliğin olamayacağını belirterek, hükümetin Tekel işçilerine karşı tutumunu protesto ettiklerini söyledi.
Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç da eylemci Tekel işçilerine sendika aracından yaptığı anonsta, “Eğer taleplerimiz karşılanmazsa yapabileceğimiz bir şey var. Herkes listesini yapsın, ikiden fazla çocuklarımızı Başbakan’a götüreceğiz. Başbakan baksın onlara” diye konuştu.

Polis uyardı
Öğleden sonra polis aracından yapılan anonsta eylemcilere Parkı terketmeleri için saat 15.00’e kadar süre verildi ve aksi takdirde eylemcilere müdahale edileceği duyuruldu. Ancak Tek Gıda-İş Sendikası, eylemcilerin alanı terk etmeyeceğini duyurdu. Bunun üzerine CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ve milletvekili Çetin Soysal gibi isimlerin de bulunduğu 15 milletvekili ile MHP’den iki milletvekili işçilere destek için Abdi İpekçi Parkı’na geldi. O sırada park içi ve çevresindeki polislerin gaz maskelerini ve kasklarını takarak müdahale hazırlığı yaptıkları gözlendi.

Etten duvar ördüler
17 milletvekili işçilerle polis arasında kol kola girerek etten duvar ördüler. Milletvekilleri müdahale olması durumunda kendilerine de gaz sıkılması ve kendilerinin de gözaltına alınması gerektiğini söyledi. Milletvekilleri polisin uyarılarını yanıtsız bırakınca Ankara Emniyet Müdürü Özdemir’in olay yerine gelerek talimat verdiği çevik kuvvet Saatler 16.00’da gösterdiğinde müdahale etti. Polisin göz yaşartıcı gaz ve panzerlerden tazyikli su ile müdahale ettiği eylemcilerinden birçoğunun müdahaleden olumsuz etkilendiği ve baygınlık geçirdiği gözlendi. Bu sırada polisin gaz ve tazyikli suyundan milletvekilleri de payını aldı. CHP’li Çetin Soysal’ın yüzüne yakın mesafeden gaz sıkılırken, Sosyal’a ilk müdahaleyi işçiler limon ile yaptı. MHP’li Ümit Şafak da, gösteri yapmanın demok-ratik hak olduğunu belirterek polise ‘yapmayın’ diye bağırdı. 

İkinci gözaltı
Eylemcilerin bir kısmı polisten kaçmak için parkın havuzuna atladı. Bir eylemci eylemci elinde bayrakla bir heykelin üstüne çıktı. Müdahale sırasında da arasında Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in de bulunduğu bazı işçiler gözaltına alındı.
Ankara Valisi Kemal Önal, “Yasaların bize verdiği görev böyle bir zorunluluğu gerektirdi” dedi. Sendikanın 6 bin işçiyi Ankara’ya topladığına dikkat çeken Önal, yasal olarak başvurmalarını istediklerini ama başvuru olmadığını anlattı. Vali Önal şöyle konuştu:

Vali: Üzüldük, ama...
“Üzelerek söylüyorum 6 bin işçiyi tek yön biletlerle getirip ortadan kaldırdılar. Kanun hâkimiyeti bize verilmiş görevdir. Bunu yerine getirdik. İşçilerimizin sahipsiz kaldığını gördük, yan unsurlar bu eyleme destek vermeye başladılar, diğer illerden de gelip eylemi kalıcı yapma durumu çıktı. Elimizde net provokasyon bilgisi vardı. Müsaade edemezdik. Uyardık, uyardık, uyarılarımız dinlenmedi, kanun hâkimiyetini sağlamak için müdahale edildi. Burası kanun devletidir, bunun gereğini yapmak görevimizdir. Müdahale olmasa sıkıntılı günler olacaktı. Gerektiği için yaptık.”

Vekil suya düştü
Bir araba ile işçilere 6 bin kişilik kumanya götüren CHP’liler, polisin aracı alana yaklaştırmadığı gibi, kontak anahtarına da el koyduğunu söylediler. CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız’ın da gazdan olumsuz etkilendiği bildirildi. CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir de havuza düştü.

Kartal’da da yürüdüler
İstanbul Kartal’da Tekel’e ait fabrika önünde toplanan bir grup Tekel işçisi de AK Parti İlçe Teşkilatı’na kadar yürüyerek, özlük haklarını istedi.  Yaklaşık 150 kişilik grubun yürüyüşü sırasında polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı.
Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu da yapan işçilerin yürüyüşü parti binasına yürüyüşleri sırasında çevik kuvvet ekiplerince kesildi ve ilerlemesine izin verilmedi. İşçiler, ‘İşte burası hain yuvası’, “Bizler işçiyiz domuz değiliz’ sloganları attılar.

‘Vekilim dedim 10 santimden gözüme biber gazı sıktılar’
Polis müdahalesinin ardından soluğu TBMM’de alan CHP’li grup basın toplantısı düzenledi. Ancak olaylardan en çok etkilenen CHP İstanbul milletvekili Çetin Soysal toplantıya katılamadı. Soysal “Vekil olduğumu belirtmeme rağmen 10-15 santim uzaklıktan gözüme gazı sıktılar. Bu yapılan açık bir faşizmdir. Ben insan hakları komisyonu üyesiyim ve orada insan haklarına aykırı orantısız bir güç kullanıldı. Bu yumruk, bu gaz sadece bana değil aynı zamanda Meclis’e de sıkılmıştır. Bu olayla Meclis’in saygınlığı da zedelenmiştir” dedi.
Gazın etkisinden kurtulmak için bir gazetenin bürosunda yüzüne limon tedavisi uyguladığı için basın toplantısına katılmayan Soysal, basın koridorunda, Meclis’in itibarının zedelendiğini belirtip, “Bu, meclise uzanan yumruktur, biber gazıdır” diye konuştu. İçişleri Bakanı Atalay’ın görevde kalmaması gerektiğini ifade eden Soysal, “Bu kabul edilemez, bu orantısız güç kullanımıdır. Orada hak arayan insanların gördüğü devlet terörüdür” diye konuştu.
Cevdet Selvi ise “Bu saldırıyı kabul etmemiz mümkün değildir. Bu, tehlikeli gidişin göstergesidir. Saldırıyı kınıyorum, telin ediyorum” dedi. 

‘Atalay’ın haberi yokmuş’
Basın toplantısında konuşan CHP’li Cevdet Selvi, olaydan sonra İçişleri Bakanı, İçişleri Müsteşarı ve son olarak da Emniyet Genel Müdürü’nü aradıklarını, ancak kendilerine dönen olmadığını söyledi. “Ankara’da ulaşacağımız bir ses yoktu” diyen Selvi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın alandan çıktıktan sonra kendilerini aradığını kaydetti. Selvi, “Tabii sayın Bakan hiçbir şeyden haberi olmadığını söyledi, baktım ki dünyadan haberi yok, ben de teşekkür edip kapattım” diye konuştu.

‘Sırıta sırıta gaz sıktılar’
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek de Başbakan Tayyip Erdoğan’nın her zeminde “İnadına Demokrasi” dediğini hatırlatarak, “Biz Abdi İpekçi’de inadına işkence, kötülük, yıldırma olayına tanıklık ettik. Çetin Soysal arkadaşımızın gözüne gözüne bilerek, gülerek ve sırıta sırıta gazı sıktılar” dedi.

‘Gayri insani müdahale’
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, polisin işçilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahalesinin “son derece gayriinsani ve gayrihukuki” olduğunu söyledi. Yazılı açıklama yapan Uslu, hak aramaya gelen işçilerin devlet adına polisle muhatap olmasını eleştirirken, eylem biçimi ve eylem yeri konusunda insani önlemleri almayan sendikayı da eleştirdi. 

Gazeteci şikâyet etti
Tekel işçilerinin önceki gün AK Parti Genel Merkezi önündeki eylemlerini takip eden bir foto muhabiri, polis çemberinin dışında  olmasına karşın gözüne biber gazı sıkılmasını İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a şikâyet ederken, polisin basına karşı kötü tutumu dün de sürdü. Abdi İpekçi Parkı’ndaki gözaltıları görüntülemeye çalışan basın mensupları polisin, tehditlerine muhatap oldular. Bazı basın mensubunun gözaltılardan görüntü alması engellenirken biber gazı ve tazyikli sudan gazeteciler de nasiplendi.
(Radikal)