Tekel işçilerine e-posta desteği

ANKARA - TEKGIDA-İŞ, dokuz gündür Ankara’da eylem yapan, buna karşın hükümetten somut bir adım görmeyen Tekel işçilerine destek için üst örgütü olan Dünya Gıda İşçi Sendikaları Konfederasyonu’yla (IUF) birlikte uluslararası bir elektronik posta kampanyası başlattı. 

1500 kişi e-mail attı
Başbakan Tayyip Erdoğan’a hitaben yazılan elektronik postalar, şimdiden 1500’ü aştı. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, İspanyolca, İsveççe, Norveçce ve Rusça çevirileri de bulunan linkte toplanan mesajlar, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, Başbakanlık Basın-Yayın Dairesi’ne ve Devlet Personel Dairesi Başkanlığı’na gönderilecek. Uluslararası kampanyayla ilgili linkte bir açıklamaya da yer veren TEKGIDA-İŞ, özelleştirme öncesi devlet tarafından işletilen tütün Tekeli’nin yaklaşık 10 bin işçisi, aile üyeleri ve destekçileri ile birlikte hükümetin ani bir kararıyla 2010 Ocak sonunda işyerlerini kapama kararını protesto ettiğini anımsattı.
TEKGIDA-İŞ, Tekel işçilerinin şu anda Ankara’da gösteri yaptığını vurgulayarak, yasaya uygun olarak adil muameleyi, yani özlük haklarının tam olarak korunarak diğer kamu işletmelerine transferlerini talep edildiğini açıkladı. Kampanya linkinde Başbakan Erdoğan’a hitaben yazılan mektupta şu ifadelere yer verildi: “Sayın Erdoğan, hükümetinizin, 12 bine yakın işçinin işsiz kalmasına neden olacak eski Tekel depolarını kapatma kararınızdan büyük bir endişe duyduğumu belirtmek istiyorum.
Sizden bu işçilerin tüm yasal çalışma haklarıyla birlikte diğer kamu yatırımlarına transfer edilmesi konusunda
TEKGIDA-İŞ sendikasıyla müzakereleri  başlatmanızı rica ediyorum.” (anka)