Tekel işçisi AKP önünde eyleme hazırlanıyor

ANKARA - TEKEL işyerlerinin kapatılma kararının ardından, özlük haklarıyla başka kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen 12 bine yakın TEKEL işçisi 15 Aralık’ta AKP Genel Merkezi önünde toplanarak eylem yapmaya hazırlanıyor.
Tekgıda-İş Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, sigara fabrikalarının yabancı tekellere satıldığı belirtilerek, “Tütün ekimini yasaklayan ve ülkenin en fazla ihracat geliri getiren tarım ürününü ürettirmeyip, böylelikle yaprak tütün işletmelerini de işlevsiz hale getiren başbakanın kendisidir” denildi. Yapılan açıklamada, yaprak tütün işletmelerinin AKP iktidarının siyasi iradesiyle kapatıldığı kaydedilerek, TEKEL işçilerinin başka kamu kurumlarına özlük haklarıyla nakledilmek istendiği vurgulandı. Kendilerinin özelleştirme mağduru gibi gösterilerek, 4/c kapsamına alınmasına karşı çıkan işçiler sonuç alıncaya kadar Ankara’da kalmaya kararlı olduklarını bildirdiler. Açıklamada talepler şöyle sıralandı: “Siyasi ve ekonomik karar vericilerin iradesiyle kapatılan işyerlerinde hiçbir katkısı ve sorumluluğu bulunmayan 12 bine yakın üyenin mağdur edilmemesi. Özlük haklarıyla birlikte başka kamu kuruluşlarında nakledilmesi. 4/c gibi ucube, sefalet altı bir yaşam düzeyine mahkum edilmemeleri. Talebimiz meşru ve yasaldır.”
Yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın, ‘Sendikanızla anlaştık’ ifadesinin gerçeği yansıtmadığı ve hayal ürünü olduğu savunularak, Tekgıda-İş Sendikasının en son üç yıl önce Malatya, Adana ve Bitlis Sigara Fabrikalarının kapatılması sırasında ve Türk-İş yöneticileriyle birlikte görüştüğü ve tütün işletmelerinin kapatılmasının gündeme gelmediği ileri sürüldü. Üyelerin 4/c’ye kaydırılmasının konusunda da anlaşma olmadığı açıklanarak, bu konunun başından beri sendika yönetimi tarafından reddedildiği ifade edildi. (Radikal)