Tekel işçisi eylemin ikinci gününde soğuk suya girerek, sesini duyurdu

Tekel işçisi eylemin ikinci gününde soğuk suya girerek, sesini duyurdu
Tekel işçisi eylemin ikinci gününde soğuk suya girerek, sesini duyurdu

Ankara Sıhhıye?deki Abdi İpekçi Parkı?nın soğuk havuzuna giren eylemci Tekel işçileri, akşam saatlerine kadar meydanı terk etmedi. 15 işçi de seslerini duyurmak için açlık grevine başladı. FOTOĞRAF: FERDI TURKTEN /AA

Tekel işçilerinin önceki gün Ankara'da başlattıkları eylem dün de sürdü. Soğuk havaya aldırmadan, Abdi İpekçi Parkı'ndaki havuza giren işçiler 'Zatürree olursunuz' uyarılarına karşı 'Biz zaten ölmüşüz' yanıtını verdiler

ANKARA - İşyerleri kapandığı için özlük haklarını kaybeden Tekel işçilerinin eylemine, polis dün cop ve biber gazıyla müdahale etti. Bir kısım Tekel işçisi Abdi İpekçi Parkı’nda eylem yaparken bazı işçiler seslerini duyurmak için 4 derecede parkın havuzuna girdi. Çok sayıda muhalif siyasetçi de işçilerin yanına gelerek, eyleme destek verirken, eylemcilerden 15’i açlık grevine başladı.
AKP Genel Merkezi önünde önceki gün eyleme başlayan işçiler, dün de hükümetten muhatap bulamadı. Geceyi Atatürk Spor Salonu’nda geçiren Tekel işçileri, sabah yeniden AKP’nin önüne gelmek isteyince önleri polis tarafından kesildi. Polis, eylemcilere Abdi İpekçi Parkı’na gitmeleri uyarısında bulunurken, işçiler de özelleştirme ve hükümet aleyhine slogan attılar. İşçiler, eylem sırasında rahatsızlanan arkadaşlarından birinin öldüğü haberi üzerine alkış ve ıslıklarla durumu protesto ettiler. Bu sırada göstericilerden birinin daha fenalık geçirmesi üzerine tepki gösteren işçiler, oluşturulan güvenlik koridorunu aşmak istedi. İzdihamın büyümesi üzerine polis, cop ve biber gazıyla müdahale etti. 

Abdi İpekçi’de de eylem
Tekel işçilerinin bir bölümü de spor salonundan Abdi İpekçi Parkı’na geçti. Burada pankart ve dövizler açan eylemciler çeşitli sloganlar atarak, parktaki heykele Türk bayrağı asarak, Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti. İşçiler, renkli görüntüler de ortaya çıkardı. Sıcaklığın 4 dereceyi bulduğu havada, parktaki havuza giren işçiler, ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla Başbakan Tayyip Erdoğan’a seslerini duyurmak istedi. Havuzdaki eylemciler, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:
“Biz buraya ölmeye geldik. Hakkımızı alıncaya kadar gitmeyeceğiz. Oy verdim, kolum kırılsaydı da oy vermeseydim. 600 lirayla ben nasıl geçineyim. Burada olmak bizim kanuni hakkımız. Biz hakkımızı almaya geldik buraya, ama bize müdahale edildi. Bir çok arkadaşımız hastanede.”
Gazetecilerin “Zatürree olabilirsiniz” uyarısına ise işçiler, “Biz zaten ölmüşüz” yanıtını verdiler. 

Açlık grevine başladılar
AKP’nin önünde eylemcilere biber gazıyla müdahele edilirken, Sıhhıye’den AKP’nin önüne yürümek isteyen bir grup işçi ile polis arasında da tartışma çıktı. Parkın çıkışlarını kapatan polis, eylemci Tekel işçilerine anons yaparak, polis barikatlarını zorlamamasını istedi. Eylemcilerin burada da uyarıyı dikkate almamaları üzerine polis, işçilere biber gazıyla müdahale etti.
Bu arada yapılan anonsta, AKP önündeki TEKEL işçilerinin de Abdi İpekçi Parkı’na geldiği duyuruldu. Eylem sırasında Tek Gıda İş Sendikası Bitlis Şubesi üyesi Kemal Arıkız’ın rahatsızlanınca Mesa Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastane yetkilileri, daha önce anjiyo olan Arıkız’ın rahatsızlığı nüksettiği için tedavi altına alındığını bildirdi. Eylemcilerden 15’i ise, açlık grevine başladı. 

Siyasilerden destek
Bazı siyasi parti ve sendika temsilcileri de işçilerin eylemine destek verdi. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, eylemcilerle görüştü. Eylemciler, polisin müdahalesini Mengü’ye şikayet ederek, 11 kişinin yaralandığını söyledi. Eylemcilerin konuyu Meclise götürmesini istemesi üzerine Mengü, konuyu TBMM’ye götürerek orada anlatacağını ifade etti.
Mengü’nün ardından parka BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici ve Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır geldi. Eylemciler, polisin tavrıyla ilgili şikayetlerini BBP yöneticilerine de iletti. 

‘Yan gelip yatmıyorlar’
İşçilerin eylemine destek vermek için gelen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, burada yaptığı konuşmada, hükümetin, ekonomik krizin bedelini işçilere ve çalışanlara yüklediği bir politikanın sonucunda TEKEL işçilerinin burada haklarını aramaya geldiğini söyledi. Vural, “Arkadaşlarımız Sayın Başbakan’a yan gelip yatmadıklarını göstermek için buraya geldiler. Eğer yan gelip yatsalardı bugün TEKEL diye bir kurum olmazdı” dedi. Vural, MHP olarak işçilerin haklı talebinin yanında olduklarını belirtti. (Radikal)