Tekel satışında söz alıcının

Daha önce ihaleye çıkarılan ancak alınan fiyat yetersiz bulunduğundan satılamayan Tekel'in Sigara Bölümü özelleştirilmesinde, kullanılacak satış yöntemini bir anlamda alıcılar belirleyecek.

ANKARA - Daha önce ihaleye çıkarılan ancak alınan fiyat yetersiz bulunduğundan satılamayan Tekel'in Sigara Bölümü özelleştirilmesinde, kullanılacak satış yöntemini bir anlamda alıcılar belirleyecek.
Edinilen bilgiye göre, Özelleştirme İdaresi (ÖİB) yetkilileri, potansiyel
alıcılar ile dirsek temasını sürdürüyor. En son geçen ay Londra'da British
American Tobacco (BAT), Imperial ve Altadis ve iki yatırım fonu ile görüşen ÖİB yetkilileri, Tekel'in satışında potansiyel alıcıların nabzını yokladı.
Görüşmelerde yatırım fonlarının daha çok blok satış üzerinde durduğu, diğer firmaların ise bölünerek satıştan yana olduğu ifade ediliyor. Bu ay firmaların görüşlerinin gelmesi bekleniyor. Görüşmelerde yatırımcıların önüne, satış yöntemi konusunda üç alternatif konuldu. Bunlar, blok satış, marka artı fabrika satışı ve bunların arasında 'ara model' olarak sıralanıyor. Ara modelde, örneğin iki parçalı bir satış halinde ilk grubu alan alıcıya ikincisinde belli oranda bir indirim sağlanması gibi birkaç ara formülün gündeme gelebileceği vurgulanıyor.
Normal koşullarda talebe göre, ekimde ihale ilanına çıkılabileceği üzerinde duruluyor.