Tekel Sigara'ya 'özel' makyaj

Tekel'in sigara fabrikaları, önce imaj yenileme çalışmalarıyla 'güzelleştirilecek', daha sonra da özelleştirmeye tabi tutulacak.

ANKARA - Tekel'in sigara fabrikaları, önce imaj yenileme çalışmalarıyla 'güzelleştirilecek', daha sonra da özelleştirmeye tabi tutulacak. Fiyatlar yeterli bulunmadığı için ilk ihalesi iptal edilen, ikinci ihalede ise hiç taliplisi çıkmayan Tekel'in Sigara Fabrikaları için kollar sıvandı.
Özelleştirme İdaresi ile Tekel Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalarda, Tekel'in Sigara İşletmelerinin, daha iyi bir imaja sahip olması ve kurumun mali yapısının güçlendirilmesi için, 4 aşamalı eylem planı hazırlandı.
Plana göre; önce dağıtım tam olarak özelleştirilecek. Bu çerçevede dağıtım işi özel sektöre bırakılacak. Tekel, belirli bir pazar garantisi alarak dağıtımı 1 ya da 2 ana bayiye bırakacak. Kaçak sigarayla mücadele de, özel kuruluşlara bırakılacak. Bunun için, özel hukuk firmalarıyla görüşme yapılıyor. Sahte ve taklit sigara için yeni hologramlar geliştiriliyor. Bu amaçla avroyu basan kuruluşla da görüşüldü. Piyasadaki Tekel marka sigaraların sayısı artacak. Üst gelir grubuna yönelik Fors ve orta gelir grubuna yönelik Kariyer sigaralarından sonra alt gelir grubu için Hisar sigarası piyasaya sürülecek.