Tekel Sigara'ya teklif yok

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Tekel Sigara Sanayi İşletmesi'nin özelleştirilmesi için açılan ihaleye teklif verme süresinin dün sona erdiğini, buna karşın ihale için teklif alınamadığını açıkladı.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Tekel Sigara Sanayi İşletmesi'nin özelleştirilmesi için açılan ihaleye teklif verme süresinin dün sona erdiğini, buna karşın ihale için teklif alınamadığını açıkladı. Bu nedenle Tekel Sigara'nın özelleştirme ihalesinin iptaline ilişkin açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.
ÖİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, "Tekel Sigara Sanayi İşletmesi ve Ticaret A.Ş.'nin özelleştirilmesi amacıyla 13 Aralık 2004 tarihinden itibaren verilen ilanlarla ihaleye çıkılmış olup, son teklif verme tarihi olan 8 Nisan 2005 saat 17.00'ye kadar teklif alınamamıştır" denildi. Yetkililer, bir süre önce tütün ve tütün mamullerine yapılan özel tüketim vergisi (ÖTV) artışının ihaleye teklif gelmemesinde etkili olduğunu ifade ediyorlar.
JTI'ye satılmamıştı
Tekel Sigara için 2003 yılında blok satış yöntemiyle açılan ihalede Japan Tobacco International (JTI) şirketi, 1.15 milyar dolar tutarında teklif vermiş, teklifin yetersiz bulunması nedeniyle ihalesi iptal edilmişti. Tekel Sigara'nın ilk ihalesine Japon Tobacco'nun yanı sıra British American Tobacco da katılmıştı.
Tekel Sigara'nın 'varlık satışı' yöntemiyle 13 Aralık'ta ikinci kez çıkılan ihalesinde, son teklif verme tarihi önce 18 Şubat olarak belirlenmiş, yatırımcılardan gelen talep üzerine teklif süresi 4 Mart 2005 ve daha sonra da 8 Nisan 2005 olmak üzere iki kez uzatılmıştı.