Tekel stoklardan kurtulamıyor

Destekleme alımları kapsamında yıllardır stoklanan ve ekonomik ömrünü yitirdiği için imhasına karar verilen yaklaşık 34 bin ton tütün Tekel'in başına dert oldu.

ANKARA - Destekleme alımları kapsamında yıllardır stoklanan ve ekonomik ömrünü yitirdiği için imhasına karar verilen yaklaşık 34 bin ton tütün Tekel'in başına dert oldu. Çevresel baskı nedeniyle yakarak imha metodunu artık pek çok yerde kullanamayan Tekel, bu tütünlerin imhası için çeşitli arayışlar içine girdi. Bu kapsamda, stok tütünler il çevre müdürlüklerinden alınan özel izinlere göre imha edilmeye çalışılıyor.
Yöresine göre, Tekel bu tütünlerden yakabildiğini yakıyor, bazı yörelerde gömüyor, bazı yerlerde ise patozlardan geçirerek bunları tarlalara gübre olarak saçıyor. Ancak şimdiye kadar kullanılan bu yöntemler, imhasına karar verilen 34 bin ton tütünün yok edilmesini sağlayamadı. Şu anda, ekonomik değeri olmayan bu tütünlerin işçilik ve depolama masraflarından bir an önce kurtulmak isteyen Tekel ise şimdiye kadar bunların yaklaşık üçte birini imha edebildi. Yetkililer Ekim ayına kadar bunların imhasının bitirilebilmesi için çalışacaklarını vurguluyor.