Tekel'de Erdoğan sevinci

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim iktidarımızda halkımızın mağduriyetini kabul edemeyiz" dedi.

ADANA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim iktidarımızda halkımızın mağduriyetini kabul edemeyiz" dedi. Başbakan Erdoğan, Mersin'de incelemelerde bulunmak üzere uçakla geldiği Adana Şakirpaşa Havalimanı'nda toplanan kalabalığa hitap etti.
Üretimine devam etmesi kararlaştırılan Tekel Adana Sigara Fabrikası işçilerinin "Tekel sizinle gurur duyuyor" sloganları ve pankartlarıyla karşılanan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, devletin vatandaşı için var olduğunu belirterek, şunları söyledi:
Maliye'ye talimat verdi
"Üç yıl önce nasıl bir Türkiye devraldık, bununla geldiğimiz noktanın muhasebesini yapmak gerekir. Aranızda Tekel işçisi kardeşlerim var. Onların sorunlarını görüştük. Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş yönetimiyle bir araya geldik. Maliye Bakanlığı'na da konuyla ilgili çalışma yapılması için talimat verdik. Şunu bilmenizi istiyorum ki bizim iktidarımızda halkımızın mağduriyetini kabul edemeyiz. Bugüne kadar gelen iktidarlar, halkı aldatmış olabilirler. Yıllarca, işçinin memurun maaşından kesintiler yaptılar. Toplanan bu paralar toplam ne kadar biliyor musunuz? Tam 14 katrilyon lira. Bugüne kadar iktidara gelenler, devletin vatandaşına olan borcunu ödemediler. Ama biz bunu bir takvime bağladık ve şu ana kadar 10 katrilyon lira ödeme yaptık. Mart ve haziran aylarında da yapılacak olan ödemelerle devletin vatandaşına olan nema borcunun tamamını ödemiş olacağız."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özelleştirme çalışmalarına da dikkati çekerek, devletin sırtına yük olan ve zarar eden kurumları elden çıkaracaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
'İthal insan yok'
"Biz özelleştirme yaparken sözleşmelere birtakım şartlar ilave ediyoruz. Bu kurumlarda yine bizim vatandaşımız çalışacak. Dışarıdan insan ithali olmayacak. Biz şuna inanıyoruz. Siz ne kadar güçlüyseniz, Türkiye de o kadar güçlüdür. Siz güçsüzseniz, Türkiye'nin güçlü olma şansı olmaz."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Tekel sizinle gurur duyuyor" sloganlarına karşı, "Ben de sizinle gurur duyuyorum" diyerek konuşmasını tamamladı. Erdoğan, daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterle Mersin'e hareket etti.