Tekel'in kadın işçilerinden mektup

ANKARA - Özelleştirme kapsamındaki Tekel fabrikalarında çalışan ve eylem için Ankara’da bulunan kadın işçiler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kadın milletvekillerine mektup gönderdi. Yurdun değişik illerinden Ankara’ya gelen Tekel işçileri arasında bulunan kadınlar öğle saatlerinde Türk-İş önünden Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.
Üzerinde ‘vatan sağ olsun’ yazılı temsili kefen bulunan kadınlar, yürüyüş boyunca çeşitli sloganlar attı. Burada toplanan işçi kadınlardan biri, bir çocuğun annesine yazdığı şiiri okudu. Şiirin okunması sırasında kadınların duygulanarak gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

‘Bizi en iyi siz anlarsınız’
Daha sonra işçi kadınların, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kadın milletvekillerine yazdığı mektup okundu. “Kadın olarak, anne olarak bizi en iyi sizler anlarsınız” diye başlayan mektupta, şu ifadelere yer verildi:
“Günlerdir Ankara sokaklarında eylemlerimizi devam ettiriyoruz. Çocuklarımız bizi aç ve susuz bekliyor. Derdimiz, yattığımız yerde para kazanmak değil. Bunca yıl devlete hizmet verdik, ürettik, ülkeye kazanç sağladık. Yine çalışmak istiyoruz ama insan gibi onurumuzla çalışmak istiyoruz. Haklarımızı kaybetmeden başka bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyoruz. Yarın korkusu olmadan, borç harç içine düşmeden, namerde muhtaç olmadan yaşamak istiyoruz. Derdimize bir çare arayın. Kadın ve ana yüreği ile ne olur bize kulak verin. Bizleri 4/C sefaletine mahkum ettirmeyin.”
Mektuplar postalandıktan sonra, kadın işçiler tekrar eylem yeri olan Türk-İş Genel Merkezine döndü. (Radikal)