Tekel'in özelleştirmesi için vergi beklenecek

İptal edilen Tekel ihalesinde, sigara firmalarından 'Vergiyi yeni esaslara bağlayın, görüşelim, ondan onra teklif verelim' önerisinin geldiği belirtiliyor.

ANKARA - İptal edilen Tekel ihalesinde, sigara firmalarından 'Vergiyi yeni esaslara bağlayın, görüşelim, ondan onra teklif verelim' önerisinin geldiği belirtiliyor. Özelleştirme İdaresi kaynakları, Tekel'in bir vergi toplama enstrümanı olduğunu hatırlatarak, burada alıcıların sadece bir şirket değerlemesi yapmadığını, piyasa ve yaratacağı nakde de baktığını vurguladı.
Tekel'in satışında potansiyel alıcıların ne kadarlık bir kazanç elde edeceği hesaplanırken, vergi oranlarının da belirleyici olduğu kaydedilirken, sık vergi değişikliklerinin değerleme yapmayı zorlaştırdığına dikkat çekiliyor.
Geçen yıl özelleştirilen Tunus'taki sigara şirketinin satışında beş yıl vergi oranlarının sabitlendiği ve sonuçta Türkiye'nin üçte biri büyüklüğünde pazara sahip şirketin 1.8 milyar dolara satıldığına da işaret ediliyor. Son olarak da Endonezya'da gerçekleştirilen satışta da verginin düzenlenerek satışın yapıldığı hatırlatılıyor. Sektörde alıcı ve aktörlerin sınırlı olduğu, ihale öncesi bu firmalarla görüşmelerin gerçekleştirildiği, bu doğrultuda varlık satışına dönüldüğü kaydedilirken, yöntemin doğru olduğu ancak son bir yıllık dönem içinde gerçekleştirilen vergi değişikliklerinin teklif alınamamasında etkili olduğu belirtiliyor.
Firmalar sabit vergi istedi
İhalede geçtiğimiz hafta perşembe akşamına kadar potansiyel alıcı sigara firmaları ile Maliye Bakanlığı arasında görüşmelerin devam ettiği de ifade edilirken, söz konusu firmaların verginin beş yıl sabitlenmesi önerisini getirdiği vurgulanıyor. Burada bir makine veya bina satışından ziyade pazarın satışının söz konusu olduğuna işaret edilirken, vergi oranlarının sabitlenmesi durumunda, firmaların hesap yapmalarının kolaylaşacağı ve ona göre fiyat verecekleri kaydediliyor.
Unakıtan: Politikamız değişmedi
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ankara'dan İstanbul'a giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin çeşitli sorularını yanıtladı. Unakıtan, Tekel ihalesine ilişkin soruya karşılık, "Bu sonuçtan sonra ilgili arkadaşlarla toplanacağız. Maliye'nin politikası değişmedi. Oturup konuşacağız, özelleştirme ile ilgili de oturup konuşacağız. Herhalde bazı kararlar alacağız" diye konuştu. Unakıtan Tekel'in de Petkim gibi halka arz olup olmayacağına ilişkin soruya karşılık, bu konuda yeni takvim belirleneceğini belirterek, şunları kaydetti: "Bizim 'halka arz ya da blok satış konusunda' saplantımız yok. Petkim'i daha önce blok satmaya kalktık. 605 milyon dolar verildi. Ama sonradan olmadı. Bir kısmını halka arz ettik, oldukça yoğun bir talep aldık. Öteki de (Tekel) niye olmasın yani?"
'Soruşturma izni verdim'
Unakıtan, Tekel'in alkollü içkiler bölümünün özelleştirmesi konusunda Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun hazırladığı raporla ilgili sorusu üzerine "Ben ona gerekli soruşturma için gerekli yerlere izin verdim. İnceleme sonunda hep beraber göreceğiz. Çıksın bir rapor görelim" dedi. Bu arada, Tekel sigara işletmelerinin özelleştirilmesi ihalesine girmek için Tekel Toptan Satıcıları Derneği tarafından kurulan Sigara Üretim Pazarlama A.Ş. (SÜPAŞ), Tekel'e olan ilgilerinin devam ettiğini belirtti.
SÜPAŞ'tan Tekel'e neden teklif verilmediğine ilişkin açıklamada şöyle denildi: "Dünyanın önde gelen yabancı sigara üreticisiyle ihaleye birlikte gireceğiz. Ancak stratejik ortağımızla ihale sonrasıyla ilgili bazı tereddütler tespit ettik. Özelleştirme İdaresi'ne bildirdik. Beklentimiz, tereddütlerimizin kaldırılması ve tekrar ihaleye çıkarılması."