Tekerlekli ayakkabının 45.5 numarası bile çıktı

Tekerlekli ayakkabının 45.5 numarası bile çıktı
Tekerlekli ayakkabının 45.5 numarası bile çıktı

Gençlerin turnuvalar da düzenlediği tekerlekli ayakkabıların çocuk ve yetişkinler için çift ve tek tekerleklileri var. Tekerlekli ayakkabılar tekerlekleri çıkarıldığında spor ayakkabı olarak da kullanılabiliyor.

Çocukların park ve AVM'lerde kaydığı tekerlekli ayakkabılar yılda 150 bin çift satar hale geldi. Büyüklerin de çocuklarıyla kaymak için aldığı ayakkabıların 45.5 numarası bile satılıyor
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Kaykay, paten ve scooter’dan sonra çocuk ve gençler için yeni bir trend daha başladı. ABD’de ortaya çıkan Türkiye’ye ise 2007 yazında gelen ‘tekerlekli ayakkabılar’ yılda 150 bin çift satıyor. Alışveriş merkezleri ve zemini düzgün kapalı alanların artmasıyla birlikte kullanım alanı genişleyen tekerlekli ayakkabılar büyüklerin de ilgisini çekiyor. İlgiyi farkeden üreticiler de 45.5 numaraya kadar ayakkabı üretmeye başladı. Satışın büyük bölümünü 6-12 yaş için üretilen çocuk ayakkabıları oluştururken, 40 ve üzeri numaraların payı da şimdiden yüzde 10’a ulaştı.

Zincir mağazalarda var
Tekerlekli ayakkabıyı bulan ABD’li Heelys’in Türkiye Satış Müdürü Erdinç Kaş, “Artık aileler de çocuklarına eşlik ediyor. İlk yıl 15 bin çift olan satışımız bu yıl 60 bine çıktı” dedi. Kaş, Türkiye’de diğer oyuncularla birlikte pazarın 150 bin çifte dayandığını açıkladı.
Ağırlıklı olarak hedeflerinin 7-15 yaş arasındaki ilköğretim öğrencileri olduğunu anlatan Kaş, Heelys ayakkabıların Boyner, Sportworks, YKM, B&G Store gibi zincir mağazalarda satıldığını söyledi. Kaş, Türkiye’de 36 modelle bulunan Heelys’in tekerlekleri silikon olduğu için sessiz olduğunu ve uzun süre dayandığını belirtti.
Tekerlekli ayakkabılar ABD’de patenlere alternatif olarak çıktı. Çantasında paten taşımak istemeyenler ayakkabının altına tekerlek takarak her herde kullanabiliyor. ABD’de tekerlekli ayakkabıda çılgınlık yaşanıyor. New York’ta ana caddelerde bile yetişkinler kayarken görünebiliyor.
Erdinç Kaş, çift tekerlekli modellerin yeni başlayanlar tarafından kullanıldığını ve denge sağlamanın daha kolay olduğunu söylüyor. Tek tekerlekli modeller ise yetişkinler için.

59 ve 69 liradan satılıyor
Erdinç Kaş, “Çocuklar 10 dakikada öğreniyor. Ayakkabıyı deneyip aldıktan sonra mağazadan çıkarken öğrenmiş oluyorlar. İnternet sitemiz de kaymayı da öğretiyoruz” diyor. Heelys’in fiyatları 69-149 TL arasında değişiyor. Heelys’de 42-45.5 arası nurmaralar toplam satışın yüzde 5’ine denk geliyor. Şirket 40 ve yukarısı numaradan şimdiye kadar 2 bin çift sattı.
Pazardaki ikinci büyük marka ise Rolleys. Türk şirketinin Çin’de ürettirdiği Rolleys tekerlekli ayakkabılar 2007’den beri satılıyor. Şirketin sahibi Mehmet Şenol, “Ayakkabıları Çin’den ithal ediyoruz ancak tamamen modellere biz karar veriyoruz. 2008’de 10 bin çift satmıştık. Bu yıl ihracatla beraber 12 bin çift satılacak. Ayakkabılara büyük talep var” diyor. Tek fiyatla tüm tekerlekli ayakkabıları 59 liradan satan Rolleys, bu yıl yeni modeller sunacak.
“Her çocuğun nasıl bisikleti varsa bir tekerlekli ayakkabısı da olacak” diyen Şenol, “6-12 yaş arasından büyük ilgi var. 43 numara isteyen 18-20 yaş arası da bulunuyor” diye konuşuyor.
Mehmet Şenol, yakında Ukrayna, Romanya, Rusya ve Almanya’ya ihracat yapacaklarını söylüyor.