Tekfen: Boru hattında lider

Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Erhan Öner, "Petrol platformu kurma ve boru hattı projelerinde Türkiye'de lideriz. Çoğu boru hattı ve petrol platformu olmak üzere Tekfen İnşaat'ın yürüyen projelerinin toplamı 750 milyon doları buluyor" dedi.

İSTANBUL - Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Erhan Öner, "Petrol platformu kurma ve boru hattı projelerinde Türkiye'de lideriz. Çoğu boru hattı ve petrol platformu olmak üzere Tekfen İnşaat'ın yürüyen projelerinin toplamı 750 milyon doları buluyor" dedi. Öner, 2001 yılındaki krizden önemli dersler çıkardıklarını, bu nedenle her adımı daha dikkatli attıklarını söyledi.
Tekfen Taahhüt Grubu'nun Tekfen İnşaat liderliğinde 20 bini aşkın çalışana sahip olduğunu belirten Öner, grubun bugüne kadar gerçekleştirdiği 300'e yakın proje ile holdingin iki lokomotif alanından biri olduğunu ifade etti. Taahhüt Grubu'nun 650 milyon doları yurtdışı olmak üzere toplam 750 milyon dolar tutarında proje yürüttüğünü kaydeden Öner, şöyle devam etti: "Grubun özellikle petrokimya sanayi tesislerinde yıllardır edindiği birikim, knowhow ve bu alanda ululararası pazarda kazandığı itibarıyla önümüzdeki dönemde petrokimya ve enerji alanında yoğunlaşmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda başta Hazar Denizi Havzası, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkan ülkelerindeki faaliyetlerini genişletme çalışmalarını sürdüreceğiz."
Bakü-Ceyhan Boru Hattı projesi kapsamında ilk terminallerden birini Tekfen İnşaat'ın yaptığını belirterek, şöyle konuştu: "Bu işler British Petroleum (BP) önderliğinde yürüyor. İşleri BP'den alıyoruz. Hazar Denizi'nde kullanılacak petrol platformlarının 18 bin ton ağırlığında ve bir stat büyüklüğündeki üst modülünü yapıyoruz. Sadece bu üst modülün bedeli 180-190 milyon dolar civarındadır. Bu modül, başka bir grubun yaptığı dubalar üzerine oturtulacak. BP'den ikinci modülü yapma işini de aldık. Aslında denize kurulan petrol platformunun toplam maliyeti 1 milyar dolara yakındır. BP, bu projede bizimle çalışmaktan çok memnun."
Tarım iki lokomotif sektörden birisi oldu
Öner, Bakü-Ceyhan boru hattının önümüzdeki ağustosta bitebileceğini, beş yılda aynı güzergâhta bir hat daha çekilmesinin gündeme gelebileceğini dile getirdi.
Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu'ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Esin Mete ise Tekfen Grubu'nun 1981 yılında kimyevi gübre üretim ve dağıtımıyla girdiği tarımsal sanayinin, Tekfen'in iki lokomotifinden biri konumuna geldiğini belirtti. Mete, Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu'nun 260 milyon dolar ciro yaptığını açıkladı.