Tekfen inşaat ve tarıma odaklanacak

Tekfen Holding 50. yılında, 'Bildiği işi en iyi yapmak' felsefesiyle, kritik iki sektör olan inşaat ve tarıma odaklanıyor. Grup, konsolide cirosunu beş yılda 1 milyar dolardan, 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

İSTANBUL - Tekfen Holding 50. yılında, 'Bildiği işi en iyi yapmak' felsefesiyle, kritik iki sektör olan inşaat ve tarıma odaklanıyor. Grup, konsolide cirosunu beş yılda 1 milyar dolardan, 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.
Tekfen'in 50. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Tekfen Grup Şirketler Başkanı Erhan Öner, 50. yılda da taahhüt, tarım, emlak geliştirme ve bankacılıkta 'ilk'ler liginde olmak istediklerini söyledi.
Öner, "Bulunduğumuz sektör ve coğrafi alanlarda, aranan bir oyuncu ve stratejik iş ortağı olarak hacmimizi artıracağız. Faaliyet alanlarımzda da kâr marjı yüksek segmentlere odaklanacağız" dedi.
Hedef EPC müteahhitliği
Bugüne kadar dünyanın farklı coğrafyalarında 300'ün üzerinde büyük projeye imza atan Tekfen, lokomotif alanlarından taahhütte enerjisini EPC (Engineering-Procurement-Construction (Mühendislik, Tedarik, İnşaat) müteahhitliğine yoğunlaştırıyor. Mühendislik yönünü, proses mühendisliği alanında geliştirip, yönetici şirket konumuna gelmeyi hedefliyor. Taahhüt grubunda 420 milyon dolar ciro ve 2 milyar dolar aktif portföyle 11 ülkede faaliyet gösterdiklerini belirten Öner, şöyle devam etti: "Taahhüt grubunda mühendisliğin ağır bastığı işleri geliştiriyoruz. EPC müteahhitlik işin kreması. Türk müteahhitlerinin büyük çoğunluğu mühendislik ve tedarik açısından yeterince güçlü değil. Artık buna odaklanmak gerekiyor. Şimdi mühendisliğe dayalı bir süreç var. "
Tekfen, Türkiye'de tarımdaki en büyük entegre grup konumunda. Gübre başta olmak üzere tohum, fide ve fidan üretimiyle pazarlaması, tahıl ticareti, limancılık ve serbest bölge işletmeciliğiyle tarımda faaliyet gösteriyor. Tarım faaliyetlerinden 2005 yılında 355 milyon dolar ciro elden eden grup, Ceyhan, Mersin ve Samsun fabrikalarıyla, Türkiye gübre üretim kapasitesinin yüzde 38'ine sahip Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu'nun en büyük şirketi olan Toros Tarım, yüzde 25 pazar payıyla sektörde lider. Sektörün gelişimine öncülük ettiklerini belirten Öner, "Ar-Ge alanında Ziraat fakülteleriyle yakın işbirliği içindeyiz. Türk tarımı ve toplumuna çinko gübreyi Toros kazandırdı" dedi. Öner, Antalya'daki sera yatırımlarını, teknolojik tarım faaliyetlerini yaygınlaştırmak için Ege, Çukurova, Orta Anadolu, Karadeniz ve Trakya'ya da taşımak ve Tarımsal Sanayi Grubu'nda tahıl ticaretiyle terminalcilik faaliyetlerinin iş hacmini artırmak istediklerini, tarımda verimliliği yükseltmek için de çalışmalarının sürdüğünü belirtti.Emlakta standart belirleyici projeler
Tekfen emlak geliştirme işinde bugüne kadar Akmerkez, Tekfen Tower, Taksim Residences gibi referans kabul edilen projelere imza attı. Emlak geliştirmede mükemmeli hedefleyen, az ve öz proje yapmayı sürdüreceklerini belirten Erhan Öner, şunları söyledi: "Bu alanda standart belirleyici olmak istiyoruz. Katma değerli projelerle emlak sektöründe de kurumsal ve bireysel alanda seçkin isim olacağız.
Ayrıca, 'Tekfen Services' şirketimizi, emlak yönetimi alanında daha fazla tecrübe kazandırarak, pazara hizmet sunacak yapıya kavuşturmayı hedefliyoruz."


'Tekfenbank'ın yeri daha da güçlenecek'
Grubun bankacılık sektöründeki yatırımlarına da değinen Erhan Öner, EFG Eurobank ile stratejik ortaklık yaptıklarını belirterek, sektördeki en iyi bankalardan biri olmak istediklerini söyledi.
Bu hedef doğrultusunda, EFG Eurobank ile ortak olduklarını belirten Öner "Uzman, itibarlı bir ortakla daha güçlü bir sermaye yapısıyla ve uluslararası iş tecrübesiyle, Tekfenbank'ın Türk bankacılık sektöründeki yerini güçlendirmek istiyoruz" dedi.
Öner, bankacılıkta bugüne kadar 'Danışan kazanır' sloganıyla, etik değerlerle özdeş bir banka olarak faaliyet gösterdiklerine değinerek, bundan sonra da bu doğrultuda çalışacaklarını sözlerine ekledi.