'Teklif Shell'den geldi'

Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, Tüpraş'ta Shell'in payının yüzde 10'dan 2'ye düşmesi kararının Shell'e ait olduğunu belirterek "Tüpraş'ın yüzde 98'i Koç Topluluğu'nda...

İSTANBUL - Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, Tüpraş'ta Shell'in payının yüzde 10'dan 2'ye düşmesi kararının Shell'e ait olduğunu belirterek "Tüpraş'ın yüzde 98'i Koç Topluluğu'nda, dolayısıyla şirketi Koç yönetecek" dedi.
Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'deki Shell hisselerinin gerilemesi ve Aygaz'ın payının yüzde 7'den 20'ye çıkmasına ilişkin açıklamasında Mehmet Ali Neyzi, "Tüpraş'taki hisselerin değişimiyle ilgili bizim değişiklik talebimiz yoktu. Bu, Shell'in bir kararı. Shell'in hisseleri azalınca holding, Aygaz'ın Tüpraş'taki payının artırılmasını uygun gördü" dedi.
'Gazda KDV inmeli'
Doğazla LPG arasındaki ve otogazla tüpgaz arasındaki vergi farkına dikkat çeken ve yüzde 18'lik KDV'nin fazla olduğunu vurgulayan Neyzi, "Tüpgaz sonuçta fakir halkın kullandığı bir mal. KDV, zorunlu gıda maddelerindeki gibi gazda da düşürülmeli" dedi.
Neyzi, Aygaz'ın geçen yılki 50 milyon dolarlık ihracatını bu sene aşacağını söyledi.