Teknik Yapı'dan Ataşehir'e ucuz konut

Teknik Yapı'dan Ataşehir'e ucuz konut
Teknik Yapı'dan Ataşehir'e ucuz konut

Nazmi Durbakayım, ?Konut kredisi faizleri daha fazla düşmez, konut satış hızı ise bence bu seyrini korur. Talebin artacağını sanmıyorum? dedi.

Teknik Yapı Kartal ve Ataşehir'e altı proje yapacak. Ataşehir benzer projelerin yüzde 10 altında fiyatlarla satılacak
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, Batı Ataşehir’de 2010 şubat ayında satışa çıkaracakları 600 konutluk yeni projelerinin o bölgede kendi kalitesindeki en ucuz konut projesi olacağını açıkladı. Durbakayım, halen bu kalitedeki konutların metrekare fiyatlarının 6 bin TL’ye kadar yükseldiğini ortalamada ise 4 bin TL civarında bulunduğunu hatırlatıp, ‘“Biz bu fiyatların altında kalacağız” dedi.

Yüzde 10 daha ucuz
Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, ise Ataşehir’deki ortalama 4 bin lira TL olan metrekare fiyatlarının bu projede yaklaşık yüzde 10 daha uygun olacağını, projenin de 500-600 daireden oluşacağını açıkladı.  Durbakayım, 2010 stratejilerini açıkladığı basın toplantısında şu bilgiyi verdi: “2010 yılında toplam yedi projemiz var. Bu projelerin toplam yatırım değeri ise 400 milyon dolar civarında olacak. Kartal’da dört, Ataşehir’de ise iki proje yapacağız bir de Bağdat Caddesi’nde 20-30 daireli bir proje var. Yedi arsanın toplam büyüklüğü 150 bin metre kare ve bu alana toplam yapacağımız konut sayısı 2 bin.”
Nazmi Durbakayım, Ataşehir’deki projeleri Şubat 2010 itibarıyla satışa çıkartacaklarını, Kartal’daki üç projenin ise Mart 2010’dan itibaren art arda satışa çıkartacağı bilgisini verdi. 

Bahçeşehir’in beş yılı var
Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, ise Bahçeşehir’in çok önemli bir lokasyon olduğunu ancak çok proje bulunduğu için değerlenemediğini belirtip, “Bölge bu stoku eritip ancak dört, beş yılda  toparlanabilir. Bizim de orada otel arsası ve konut arsalarımız var. Bu projelerin değerine ulaşabilmesi için dört, beş yıl bekleyeceğiz” dedi.
Konut talebi patlamaz
Konutta bireysel kredilerin olabileceğinin en alt seviyesinde bulunduğunu, daha aşağı inmeyeceğini de söyleyen Nazmi Durbakayım, şunları söyledi: “Konut satış hızı da bence seyrini buldu. Bunun çok üzerinde bir şey beklememek lazım. Burada talebi firmalar yaratacak. İş firmaların hünerine kaldı. Talep artacağına inanmıyorum. Talep bu seviyede kalacaktır.”