Teknoloji şöleni başladı

Dünyanın en büyük sekizinci bilişim fuarı olan CeBIT Bilişim Eurasia, dün kapılarını açtı. Başbakan Tayyip Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada Türk Telekom'un özelleştirilmesine karşı çıkanları eleştirdi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi
SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Telekom'un satışından yılda 1.7 milyar dolar kâr ediliyor, bu kadar kâr eden bir kuruluş nasıl özelleştirilir? Bu bir peşkeştir' diyecek kadar hesaptan, kitaptan anlamayanlar var. Özelleştirme deyince kırmızı görmüş gibi olanlar var" dedi. Başbakan Erdoğan, Bilişim Zirvesi 2005'te yaptığı konuşmada, 20 yıldır serbestleşme ve özelleştirmeden nasibini alamayan sektörde, bu yıl Türk Telekom'u özelleştirdiklerini söyledi.
Bu özelleştirmenin, mobil telefon hizmetlerinde olduğu gibi sektörün önünü açacağını ve buna inandıklarını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: "Genel intibanın tam aksine, bu satıştan sağlanan nakit girdisi, asıl faydanın yanında zikre bile gelmez. İlginç olan şu. Hâlâ bu konuyla ilgili, bunun arkasından gelenin ne olduğunu, gözü olup da göremeyenler var. Niye? Çünkü özelleştirme dediğin zaman kırmızıyı görmüş hale dönüyorlar."
Başbakan Erdoğan, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin hesabını iyi yaptıklarını, ne getirip ne götüreceğini çok iyi bildiklerini ifade ederken, şöyle devam etti:
"Dünyada öyle 3-5 kuruşluk bir gayrimenkul alışverişi yapsak, şirket alışverişi yapsak, bu ne getirir ne götürür bunu çok iyi anlar da, hayatında böyle bir şeyin örneğini görmediği için, böyle bir alımın, satımın ne getirip ne götüreceğinin farkında değil." Türkiye'nin, son 10 yılların ataletini üzerinden hızla attığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Artık içine kapanan bir Türkiye yok, koşan bir Türkiye var. Bunu her alanda görüyor, yaşıyoruz" diye konuştu. Türkiye'de bilişim sektörünün ithalata dayalı büyüdüğünü dile getiren Erdoğan, geçen yıl Türkiye'de bilişim sektörünün büyüme hızının dünya ortalamasının 5 katı büyüklüğünde gerçekleştiğini, bunun iyiye işaret bir gelişme olduğunu söyledi.
Erdoğan, bilişimin itici gücünün ekonomideki büyüme olduğuna vurgu yaparken, "Oysa bilişim sektörü ekonominin motoru olmalıdır" şeklinde konuştu. Erdoğan, yerli bilişim sektörünün bulunmadığını belirterek, "Üretici de olmalıyız. Uluslararası büyük firmalar da. zaten Türkiye'yi gündemlerine aldı" dedi.
Teknoloji şovu başladı
Dünyanın en büyük 10 bilişim fuarı arasında 8'inci sıraya yerleşen CeBIT Bilişim Eurasia, kapılarını KESK ve Türk-İş'e bağlı sendikalardan bir grubun Türk Telekom'un özelleştirilmesine yönelik protesto gösterisiyle açtı.Türk Telekom çalışanlarından oluşan grup TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezi'nden yaptıkları açıklamanın ardından ayrıldı.
'Medeniyetler başkentinden bilişim başkentine' sloganıyla düzenlenen ve 11 Eylül tarihine kadar açık kalacak fuara 160 binden fazla ziyaretçi bekleniyor.
Fuarın 8'inci kez sponsoru olan ve açılışta konuşan, Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, Türkiye'de kablosuz iletişimdeki vergilendirme oranının yüzde 60'ı geçtiğini belirterek, "Bizden sonraki Tunus'ta yüzde 30'lar civarında" dedi.
Dünya GSM Birliği'nin yaptığı vergi araştırmasında, Türkiye'nin liste şampiyonu olduğunu ifade eden Akpınar, "Biz bu listede şampiyon olmak istemiyoruz" diye konuştu. Akpınar, şunları kaydetti: "Denk bir bütçeye yaklaştığımızı hissettiğimiz, özellikle harcama kalemlerinde çok tasarruflu irade, bizim de tahsis ettiğimiz vergilerle bize motivasyon oldu. Vergiler konusunda öncelikler arasına girmek istiyoruz."
Oger: Adil bir rakip olacağız
Oger Telecom Genel Müdürü Paul Doany, Türk Telekom'la (TT) rekabetçi ve adil bir operatör olarak faaliyet göstereceklerini belirterek 'Adil rakip olacağız, monopol olmayacağız' dedi. Türkiye pazarına girerken ülke çapında 4900 hanede, 2 binden fazla faturayı analiz ettiklerini ve Türk tüketicisinin davranış biçimlerini öğrendiklerini vurgulayan Paul Doany, "Satış, pazarlama, müşteri hizmetleri, Ar-Ge konusunda yeni fırsatlar yaratacağız, rekabetçi tarifelerimiz olacak. Türkiye, hizmetlerin birleştirildiği süreçlerin geliştirilmesi konusunda bölgesel bir merkez olacak" diye konuştu.
Türk Telekom'a Türkiye'nin büyüyen ekonomisi, düşen enflasyonu ve siyasi istikrarı için yatırım yaptıklarını hatırlatan Doany 'Demokratik ve hukuki düzene inancımız tamdır. Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Yatırım yaparken genç nüfusunuz da çok önemliydi' dedi.
'TT yöneticileri başarılı'
Doany şöyle devam etti, 'Türk Telekom'un, dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olmasını hedefliyoruz. Türk Telekom'un Türkiye'nin gelişen ekonomisinin merkezinde yer almasını istiyoruz'. Türk Telekom'un yüzde 55'inin Oger Telecom'a blok satışıyla ilgili anlaşmanın 24 Ağustos'ta imzalandığını ve Danıştay'ın kararının beklendiğini vurgulayan Doany, 'Sürece saygılıyız ve hazırlıklarımızı sürdürüyoruz' açıklamasını da yaptı.
Türk Telekom'un devlet şirketi olmasına rağmen son dönemde gerçekleştirdiği projelere övgüde bulunan Doany şunları söyledi: "ADSL'de iyi bir gelişme oldu. Bir yılda 1 milyonluk abone sayısına ulaşılmış. Kurduğu ağ da çok iyi. Özelleştirmenin sonuçlanması ile operasyonel özgürlük de elde edilecek. Şu anki yönetimi çok başarılı buluyoruz. Birlikte çalışmak istiyoruz. TT'nin yönetimi lokomotif güç olacak."
E-kolay'la resim çerçevesinde internet
İnternetin her yerden ve herkesin ulaşabileceği düzeye gelmesi için çalışmalarını hızlandıran e-kolay, iki yeni ürünle teknoloji meraklılarının karşısına çıkıyor. E-kolay'ın daha önce F-K-E kod adını verdiği fuarda tanıtımı yapılan 'minicom' ile küçük bütçelerle internete ulaşmak, müzik dinlemek, oyun oynamak, film izlemek mümkün olacak. Çocukların istemediğiniz sitelere girmesini de önleyebildiğiniz bu ürün sadece bir 'kutu'dan ibaret. Bu maharetli 'kutu'yu ister monitöre isterseniz TV ekranına bağlayabilirsiniz. e-kolay'ın diğer bir ürünü ise 'dijital çerçeve'. Ayda 30 YTL ödeyerek sahip olacağınız bu çerçeveyle sevdikleriniz albümlerine anında ulaşabilir, internete bağlanabilir hatta yakın gelecekte telefon olarak bile kullanabilirsiniz. Bu ürün yaşlılara hediye olarak öneriliyor.
TT'de sona yaklaşılıyor
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirmesinde belli bir noktaya gelindiğini ve süreçte sona yaklaşıldığını belirterek, "Serbestleşme bu yeni yapıyla birlikte hız kazanacak" dedi. Bilişim Zirvesi'nin açılış oturumunda konuşan Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirmesiyle ilgili süreçte Danıştay'ın İmtiyaz Sözleşmesi'ne ilişkin görüşünün beklendiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: "Serbestleşme, yeni yapıyla birlikte hız kazanacak. Türk Telekom'un tekel özelliği nedeniyle sektörün gelişiminin engellendiğine dair eleştiriler vardı. Bu eleştiriler de bertaraf edilmiş olacak."
Telsim'den yatırım atağı
Telsim'in teknikten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Köksaldı, 2006'nın ikinci yarısından sonra Telekomünikasyon Kurumu'nun gerekli yasal düzenlemeyi yaparak 3. jenerasyon GSM lisanslarını vereceğini düşündüklerini söyledi. Fuardaki Telsim standında soruları yanıtlayan Köksaldı, "Mevcut GSM operatörleri 3. nesil GSM lisansları için en büyük potansiyel adaydır" dedi. Telsim'le ilgili olarak da konuşan Köksaldı, "2005 yılı içinde 170 milyon dolar yatırım yaptık. Yıl sonuna kadar 100 milyon dolar daha yatırım öngördük. Abone sayımız da 8 milyon 800 bin civarında" diye konuştu.
Işığını ayarlayan TV
TV izlerken istediğiniz görüntü kalitesini yakalayamamaktan şikâyetçiyseniz bu sorunun çözümünü Vestel'de bulabilirsiniz. Vestel'in eye plus teknolojisiyle TV'niz ortamın ışığını ölçüp, o ışığa göre en uygun renk, parlaklık ve kontrast ayarlarını otomatik olarak yapıyor. Vestel'in bu teknolojisinden faydalanmak için Zeta serisi TV'leri tercih etmeniz gerekiyor. Bu TV'nin fiyatı ise 1 milyar 600 milyon TL düzeyinde.
Nokia'da Türk tasarımcı imzası
Nokia Benelux Uluslararası Tasarım Ödülleri Yarışması'nda, Tamer Nakışçı, Nokia 888 isimli tasarımıyla birincilik ödülü aldı. Nokia Design, Club Nokia EMEA ve Nokia Benelux Uluslararası Tasarım Ödülleri tarafından düzenlenen yarışmayı kazanan Nakışçı, "Nokia 888 ile hayalimdeki telefonu tasarladım" dedi. Yarışmanın jürisinde yer alan Nokia Tasarım Direktörü Eero Miettinen, Nakışçı'nın eserinin modern ve farklı yaklaşıma sahip olduğunu vurguladı. Nakışçı, Helsinki'deki Nokia Design'de eğitim imkânı ve 5 bin avro para ödülü kazandı.