Teknoloji-tasarım harmanı

1979 yılından bu yana düzenlenen Communicasia Fuarı, iletişim sektörünün Asya'daki lider firmalarını, çözüm ve içerik ortaklarını bir araya getiren en önemli buluşma noktası olma özelliği taşıyor.
Haber: M. SERDAR KUZULOĞLU / Arşivi

SİNGAPUR - 1979 yılından bu yana düzenlenen Communicasia Fuarı, iletişim sektörünün Asya'daki lider firmalarını, çözüm ve içerik ortaklarını bir araya getiren en önemli buluşma noktası olma özelliği taşıyor. Bölgede üçüncü kuşak iletişimin başlamasıyla birlikte artan rekabette markaların ürün ve hizmetleri çok daha fazla belirleyici olmaya başlamasıyla Communicasia Fuarı'nın önemi de her geçen gün artıyor.
Geçtiğimiz sene 52 ülkeden 1300 firmanın katıldığı etkinliğe 90 ülkeden 45 bin ziyaretçi gelmiş, konferans bölümündeyse 65 ülkeden 800 konuşmacı yer almıştı. 14-17 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen bu seneki fuardaysa aralarında ABD, İrlanda, Almanya, Finlandiya, Fransa, Britanya gibi Batılı ülkelerinin yanı sıra Güneydoğu Asya'nın hemen her ülkesinden temsilciler yer alıyor. Mobil eğlence, internetten sesli iletişim (VoIP), WiMAX, üçüncü nesil (3G) ve biyometri gibi ana başlıklarda 800 konuşmacının deneyimlerini paylaştığı konferans ayağı da en az fuar kadar ilgi topluyor. Frmaların öne çıkan hizmetleriyse sayısal yaşam, mobil eğlence, genişband iletişim, uydu tabanlı haberleşme ve güvenlik konuları üstüne kurulu.
Rekabet artıyor
Communicasia 2005 yılında ağırlığını hissettiren firmalardan birisi de 1928 yılında ABD'de Paul Galvin tarafından Galvin adıyla kurulan ve 1947'de bugünkü ismine kavuşan Motorola. Firma, rekabetin her geçen gün daha yıkıcı hale geldiği cep telefonu pazarında yüzde 16.2 oranında payla Nokia'nın ardından dünya ikinciliğine sahip.
Motorola fuarda 2.5 ve 3. nesil cep telefonları ve kablosuz iletişim ve eğlence aksesuvarlarıyla yer alıyor. Ülkemizde de satışa sunulan ultra-ince RAZR'ın yanı sıra aynı form özelliklerine sahip SLVR ve PEBL modelleri de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Firmanın Tüketici Deneyimleri Tasarım Direktörü Jim Wicks bu serinin başarısının 'thin to win' (başarmak için ince) mottosundan doğduğunu belirtiyor. Şu ana kadar üretilen en ince cep telefonu olan SLVR, sadece 1,4 santimetre kalınlığındaki RAZR V3 de markanın üst düzeye hitap eden modellerinden. Bu serideki modeller ince, hafif ve küçük olmasına rağmen ekran ve tuş boyutlarından taviz verilmemesinden dolayı kolay ve rahat kullanım özelliği taşıyor. Motorola'nın Communicasia sürpriziyse üçüncü nesle yönelik V1150 ve C975 kodlu modelleri oldu. Müzikseverler için uluslararası müzik televizyonu MTV ile ortak geliştirilen E398 de içeriğin gerçek kral olduğu yeni nesil iletişim altyapısında firmanın önemli kozlarından bir diğeri.
Ucuz seriler de gözde
Şubat ayında Fransa'nın Cannes kentindeki 3GSM Kongresi'nde Motorola İcra Kurulu Başkanı Edward Zendler tarafından duyurulan ucuz seri modeller de tanıtıldı. Hindistan, Pakistan, Afganistan gibi alım gücü düşük pazarların bulunduğu bölgede C117, C157 ve V360 modeller öne çıkıyor.
Cep telefonundan en üst düzeyde faydalanmayı hedefleyen kullanıcılar içinse özel bir kalemle kontrol edilen dokunmatik ekranlı E680i ve ülkemizde sene sonunda piyasaya sürülecek A1000 dikkat çekiyor. E680i, 3 boyutlu surround hoparlör, MP3çalar ve FM radyo, gelişmiş ajanda ve 8X zoom'lu kameraya da sahip. Bu ürün dünyanın ilk bluetooth stereo kulaklığı HT820 ile birlikte satılacak.
Dünyada ilk: HT820
Şimdiye kadar genellikle cep telefonu görüşmelerini aktarmak için geliştirilen bluetooth kulaklıklar HT820 modeliyle müziğe yöneliyor. Stereo ses desteği veren kulaklık bir telefon çağrısı geldiği anda müziği durdurup telefon görüşmesini kulağınıza veriyor. Kulaklık ayrıca diğer müzikçalarlarda ve uçaklarda da kullanılabiliyor.
Gözucuyla iletişim: RAZRWIRE
Motorola'nın dünyaca ünlü gözlük üreticisi Oakley ile birlikte ortak geliştirdiği bu gözlük, yanında bulunan bluetooth kulaklığıyla hem telefon görüşmesi, hem de MP3 dinleme hizmeti sunuyor.
Kulaktan küçük kulaklık: H700
Telefonla konuşmak için elini meşgul etmek istemeyenlere Motorola H700, tek şarjla 6 saat konuşma, 130 saat bekleme, renkli ekranıyla arayanı gösterme gibi hizmetleri yüzde 30 oranında küçültümüş boyutuyla veriyor.
GPRS'den üç kat hızlı: SLVR
Motorola SLVR, 4X zoom'lu kamera, bas konuş, bluetooth, MP3çalar, video, GPRS'nin üç katı hızlı internet sunan EDGE ve 100 metre menzilli bluetooth gibi üst düzey özellikleri 11.4 milimetre inceliğinde bir gövdeye sığdırmış. Kapaklı PEBL ve sadece 1.4 santimetre kalınlığındaki RAZR V3 de aynı seride yer alıyor.