Teknolojide patent rekoru Turkcell'de

Turkcell Teknoloji, Ar-Ge çalışmalarında 3 milyon saate ulaştı. Teknoloji patentlerinin yüzde 53'ünün sahibi de Turkcell

İSTANBUL - Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon üssü Turkcell Teknoloji Merkezi, Ar-Ge çalışmalarında 3 milyon saate ulaştı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye ’de teknoloji alanında alınan tüm patentlerin yüzde 53’ünün Turkcell’e ait olduğunu söyledi.
Merkezi basına tanıtan Ciliv, toplantıda gerçekleştirdiği üç boyutlu sunumda yerli iş gücüyle teknoloji ürettiklerini vurgulayarak, “Teknoloji alanındaki bilgi birikimini ülkemizde üretip geliştirerek dışa bağımlılığı asgariye indiriyoruz” dedi. Turkcell’i yalnızca bir GSM operatörü olarak değil bir iletişim ve teknoloji şirketi olarak tanımladıklarının altını çizen Turkcell Genel müdürü Süreyya Ciliv, bugüne dek 622 proje ve 5 Avrupa Birliği projesi ürettiklerini aktardı. 200’ü aşkın iş ortağıyla geliştirdikleri yazılımların odağında müşterinin olduğunu dile getiren Ciliv, “2009 yılında kendi alanımızda Türkiye’de alınan tüm patentlerin yüzde 53’ü Turkcell Teknoloji’ye ait ve üç yılda patent sayımız 31’e ulaştı” dedi. 

İnternet 3G ile ucuzladı’
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv mobile internete geçişle birlikte yüzde 100 büyüdüklerini ve data servisinin yüzde 20 arttığını belirterek internete ulaşmanın 3G ile hem hızlandığını hem de ucuzladığını söyledi. iPhone ve benzeri akıllı cihazlarla devrim yaşandığını ifade eden Süreyya Ciliv cep telefonlarının rolünün değiştiğini, insanların artık bilgi almak için bilgisayarları değil bu cihazları kullandıklarını belirtti.
Turkcell önümüzdeki dönemde fiber optik ağlar oluşturmayı hedefliyor. Artan data kullanımıyla hızın yavaşlayacağını, bunu önlemek için de fiber optik ağların şart olduğuna dikkat çeken Ciliv, “5 bin 500 baz istasyonumuz var. Fiber optik ağlarla birlikte çok daha kaliteli hizmet vereceğiz” diyor. (Radikal)