Teknolojinin yeni merkezi

Teknolojinin yeni merkezi
Teknolojinin yeni merkezi
TOBB, dünyanın en büyük su türbini test ve tasarım merkezini kurmaya hazırlanıyor. Merkeze 20 milyon liralık yatırım yapılacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) bünyesinde dünyanın en büyük su türbini test ve tasarım merkezini kurmaya hazırlanıyor. Temeli perşembe günü atılacak tesisin faaliyete geçmesi ile Türkiye’de bu alandaki ilk yatırım da hayata geçmiş olacak. Tesisin çalışmaya başlamasıyla, 5 yıl içinde su türbini testleri için yurtdışına ödenecek 6 milyar dolar yurtiçinde kalacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Sadece Keban Barajı’nın 2009’da yenilenen su türbinlerinin testlerinin gerçekleştirilmesi için dışarıya 800 bin euro ödenmiş. TOBB ETÜ bünyesinde kurulan merkezde, bu türbinlerin hem tasarımı hem de model testleri gerçekleştirilecek” diye konuşurken, tesisin cari açık sorununa da olumlu katkı yapacağını vurguladı.
TOBB Teknoloji Merkezi için 20 milyon liralık yatırım yapacak. Bu merkez bünyesinde ise Su Türbini Araştırmaları Merkezi oluşturulacak. Model türbinlerin üretimini ve deneysel testlerini yapmayı öngören merkez 2 MW güce sahip olacak ve dünyadaki en büyük türbin test gücünü bünyesinde barındıracak. Halen dünyada bilinen en büyük kapasite 1.6 MW düzeyinde. 

Hisarcıklıoğlu kuracakları merkezle hidroelektrik enerjisi konusunda know-how birikimi yapmak istediklerini belirterek, “Önümüzdeki 5 yıl içinde, lisansları alınıp kullanıma açılacak olan 1500 civarında hidroelekrik santral için 6 milyar doların yurtdışına çıkacağı öngörülüyor. Bu tutarın yurtdışına gitmesini engelleyeceğiz” diye konuştu.
Türkiye’de firmaların potansiyelleri olmasına karşın tasarım ve testin yurtiçinde yapılmaması nedeniyle üretim işine girmediğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Üretim sürecine geçilmesi, bu konuyla ilgili yan sanayi olarak çalışabilecek KOBİ’leri de ortaya çıkarabilecek. Orta büyüklükteki bir baraj için 2-3 türbin kurulması gerekiyor ki, bunun tanesi 2 milyon euroya mal oluyor” dedi. Su türbin merkezinin taşıma masrafları nedeniyle hep yurtdışına göre daha avantajlı olacağını ve bu nedenle de rekabette ciddi bir artısı olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Testler halen Çin ve Avrupa ’da yaptırılıyor. Su Türbini Tasarımı ve Testleri Merkezi’nin vereceği hizmetler için henüz bir fiyat belirlenmiş değil. Ama zarar edilmeyecek, yurtdışı kadar da pahalı olmayacak bir fiyat söz konusu olacak” dedi.

Kalkınma Bakanlığı da hibe desteği verdi
Test merkezi için Kalkınma Bakanlığı’ndan 3 yıllık süre için makine, teçhizat alımı için 10 milyon TL’lik hibe desteği alındı. TOBB ise projeye merkezin binasının inşaatı ve personel konusunda 10 milyon TL’lik katkı sağlayacak. Türkiye Elektro Mekanik Sanayii Genel Müdürlüğü de projeye destek verecek. Su Türbini Araştırma Merkezi’nde aktif olarak Doç. Dr. Selin Aradağ, Dr. Kutay Çelebioğlu ve Yrd. Doç. Dr. Özgür Ünver yönetiminde 13 yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile 2 mühendis ve 4 teknisyen çalışacak.

bigPara.com