Teknolojiye destek yolda

Hükümet, yerli şirketlerin telekomünikasyon sektörüne yönelik teknolojik üretim yapmasını teşvik etmeye hazırlanıyor. Bu konudaki ilk adım, gemilere takma zorunluluğu getirilen AIS (otomatik tanıma sistemi) cihazlarıyla atılacak.

ANKARA - Hükümet, yerli şirketlerin telekomünikasyon sektörüne yönelik teknolojik üretim yapmasını teşvik etmeye hazırlanıyor. Bu konudaki ilk adım, gemilere takma zorunluluğu getirilen AIS (otomatik tanıma sistemi) cihazlarıyla atılacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gemilere konulacak AIS cihazları ile akaryakıt ve insan kaçakçılığının önüne geçileceğini söyledi.
Beko, Arçelik, Vestel, Raks, Mobisad, Spintek gibi sektör yöneticileri dün Bakan Yıldırım ile görüştü. Toplantıda konuşan Yıldırım, önlerindeki en net projenin AIS olduğunu söyledi. Her gemiye konulacak bu cihazlarla gemiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olacaklarını belirten Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Amacımız, bu cihazların Türkiye'de üretimi ve tüm sahili otomasyon marifetiyle kontrol etmektir."
TBMM gündemindeki haberleşme kanunu tasarısı yasalaşırsa, Telekomünikasyon Kurumu lisans gelirinin bir bölümünü, Ar-Ge'de kullanılmak üzere sektöre aktaracak. Böylece patenti Türkiye'ye ait yerli teknoloji hedefleniyor. Yerli telefon üretiminin teşviki, telekomünikasyon teknolojileri gerektiren diğer cihazlarda da yerli katkının artırılmasına destek konusunda sektörle görüştüklerini anlatan Bakan Binali Yıldırım, GSM'in teknoloji üretiminde geri kaldığını belirterek, 'Yerli üreticileri teşvik önemli' diye konuştu.
Üçüncü nesil bekleneni veremedi
Bir gazetecinin 'üçüncü nesil cep telefonu lisansı ne zaman verilecek' sorusuna Yıldırım, bu teknolojisnin birçok ülkede beklenen sonuca ulaşamadığını belirterek şöyle devam etti: "Türkiye'de de bu olumsuz tecrübeyi yaşamak istemiyoruz. O bakımdan 3. nesil lisansının verilmesi yönünde bir konu gündemde yok" dedi.