'Tekstil önemini koruyor'

Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası'nın (TÜTSİS) ev sahipliğinde başlayan Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu (ITMF) İstanbul 2005 Konferansı'nda, Türkiye ve dünyadaki tekstil ve hazır giyim sektörünün durumu masaya yatırıldı.

İSTANBUL - Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası'nın (TÜTSİS) ev sahipliğinde başlayan Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu (ITMF) İstanbul 2005 Konferansı'nda, Türkiye ve dünyadaki tekstil ve hazır giyim sektörünün durumu masaya yatırıldı. Konferansta Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tekstil ve hazır giyimin, son dönemlerde yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinde ve dış ticaretinde sahip olduğu önemi korumaya devam ettiğini söyledi.
Tüzmen, 30 milyar dolar düzeyindeki üretim değeri ile sanayi üretimindeki yüzde 16.3'lük, imalat sanayi üretimindeki yüzde 18.7'lik, genel istihdamda yüzde 11'lik ve sanayi istihdamı içindeki yüzde 30'luk payının bu sektörün önemini ortaya koyduğunu ifade etti. Tüzmen, Türkiye'nin hazır giyim ürünlerinde de ikinci büyük tedarikçi olarak AB pazarında belirgin bir pazara sahip olduğunu dile getirdi.
Çin'in payı artıyor
Tekstil ve konfeksiyon ürünleri ticaretinde kotaların kalkması ile birlikte dünya toplam ihracatında Çin'in aldığı payın hızlanarak yükseldiğini belirten Kürşad Tüzmen, "Türk pazarının açık olmasına karşın, kalkınmışlık düzeyi olarak Türkiye ile aynı durumda veya daha iyi bir durumda olan diğer başlıca tekstil ihracatçısı ülkeler, kendi pazarlarını yüksek gümrük duvarları ve çok çeşitli teknik ve tarife dışı engellerle korumaya devam etmektedir. Bizim pazarımız açık. Biz ticaretin tamamıyla serbestleşmesini istiyoruz. Rekabet koşullarından ülke olarak yararlanmak istiyoruz, bizim karşı olduğumuz ise haksız rekabettir" dedi.
Kürşad Tüzmen, "Ben buraya çıplak bir bakan olarak çıkmadığım sürece tekstil ve konfeksiyon dünyada gelişmeye devam edecek" sözleriyleher iki sektörün önemine dikkat çekti.
'Yatırım ve işçi çok'
TÜTSİS Başkanı Halit Narin de, tekstil ve hazır giyim sektörünün Türkiye'deki önemine ilişkin değerlendirmesinde tekstilcinin parası olmadığını, ama yatırımı ve işçisinin çok olduğunu, işçi çıkarmadan "Nasıl devam ederim" diye düşündüğünü söyledi.
Zengine hizmet vakti
Söktaş Tekstil Yönetil Kurulu Başkanı Vekili Muharrem Kayhan, Türkiye'de tekstil sektöründe piramidin tersine dönmesini beklediğini ve artık küçük üretim tesisleriyle, daha zengin müşteriye hizmet verilmesi gerektiğini söyledi. Kayhan, tekstil ve hazır giyim sektörünün yüksek maliyetle iş yaptığını, şirketlerin gittikçe küçülmeye başladığını söyledi. Dünyanın bu tarafında yeni dönemde, daha küçük tesislerle daha zengin müşteriye hizmet verilmesi gerektiğini belirten Kayhan, "Bir gömleğin buruşmaması, lekelenmemesi gibi ürünü cazip hale getirip üretilmesi, müşteriye daha iyi hizmet sunulması ve müşteri siparişine yönelik çalışılması gerekiyor" diye konuştu. Kayhan, sektörün "tekstil" değil, "sanat dalı" olarak anılması gerektiğini belirtti.
Değişim yılı 2005
ITMF Başkanı Tito Burgi, Türkiye'nin yalnızca semboller vermekle kalmadığını, tekstil sanayisinin çok zenginleştireceğini gösteren bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye'nin Avrupa'ya olan tekstil ihracatının yüzde 3 oranında arttığını belirten Burgi, "Dünya ticaretindeki payı yüzde 3'ün üzerinde. Uluslararası ortamda Çin'den sonra gelen ülke Türkiye. Dünya pazarında bu sektörün işbirlikçi tutuma ihtiyacı var. Şimdi kapasite fazlasından sıkıntı çekiyoruz. Bir kez daha abartıya kaçtık" değerlendirmesi yaptı. Tekstil ve hazır giyimin zenginliğiyle, yoksulluğuyla çok çeşitlilik sunan bir pazar olduğunu belirten Burgi, "6.5 milyarlık potansiyel müşterisi olan bir pazar. 2005 yılı da biçim sanayimiz için bir değişim yılı olacaktır" diye konuştu.