Tekstil sektörünün üç beklentisi var

TOBB Tekstil Sektör Kurulu Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, tekstilcilerin girdi maliyetleri ve kur yüzünden sıkıntılı günler geçirdiklerini...

GAZİANTEP - TOBB Tekstil Sektör Kurulu Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, tekstilcilerin girdi maliyetleri ve kur yüzünden sıkıntılı günler geçirdiklerini, dertlerini ve isteklerini bir raporla bu hafta içinde Başbakan Tayyip Erdoğan'a ileteceklerini söyledi. Konukoğlu, "Bir iki gün içinde raporu tamamlayıp, TOBB Başkanı'na ileteceğiz. Ondan sonra da raporu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan'a sunacağız" dedi.
Raporda üç konuyu vurgulayacaklarını ifade eden Konukoğlu, şöyle dedi: "Birincisi enerji fiyatlarının yüksek oluşu. İkincisi, işçiliklerin üzerindeki vergi yüklerinin kaldırılması. Türkiye'de patrondan çıkan ile işçinin eline geçen arasında yüzde 42 fark var. 100 lira patrondan çıkıyorsa, bunun 42 lirası vergi ve fonlara gidiyor. Elektriğe gelince, TRT fonundan tutun her türlü fonlarla beraber yükselmeler var. Bunun, düşmesini istiyoruz. Üçüncü isteğimiz, KDV'nin bir an önce yüzde 8'e düşürülmesi."
Kurun devamlı aşağı gitmesinden dolayı çok büyük miktarda ithalatın Türkiye'ye girdiğine işaret eden Konukoğlu, sanayicinin zor durumda olduğunu, bu nedenle ithalatın önüne geçilmesi için kota konması veya antidamping yasasının biraz daha hızlı çalıştırılması gerektiğini söyledi.
'KDV sorun oluyor'
Herkesin mutabık kalmasına rağmen KDV'nin bir türlü yüzde 8'e indirilmediğinden yakınan Konukoğlu, KDV inmediği zaman da kayıtsız ekonominin kayıta alınamadığını belirtti. Konukoğlu, "İşçiliklerde de yüzde 42 fark ettiği için sigortasız, sendikasız işçiler çalışıyor. O bakımdan hükümetin, eğer Türkiye'nin, herkesin kayda girmesi gerekiyorsa buralarda fedakârlık etmesi lazım" diye konuştu.
'Tekstil işçi ambarı'
Abdülkadir Konukoğlu, sanayide bir kabuk değişimi yaşandığını dile getirerek, devamla şunları kaydetti: "Türkiye'de tekstil hiç bitmez, ama zaman içinde azalacak. Şu andaki tekstil belki yüzde 60'lara düşecek. Kapasite zaman içinde yüzde 40 civarında kaybolacak, ama bu kaybın en azından 8-10 yıl içinde olması lazım. Çünkü, Türkiye'de tekstil işçi ambarı. Türkiye henüz bunun yerine yeni bir sanayi koyamadı. Değişik sektörlerde büyümeler var, ama tekstil sektörünü gözden çıkarırsak o zaman birdenbire bir işsizlik meydana gelir. İşsizliğin meydana gelmemesi için hükümetin bir an önce tedbir alması lazım."