Tekstil ve Millennium'u alamayan Kassar'ın Türkiye sevdası bitmedi

Tekstil ve Millennium'u alamayan Kassar'ın Türkiye sevdası bitmedi
Tekstil ve Millennium'u alamayan Kassar'ın Türkiye sevdası bitmedi

Lübnan?ın en eski ve en büyük bankalarından Fransabank?ın sahibi Adnan Kassar (sağda) Beyrut?ta İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ile de görüştü. Kassar, Türkiye hayranı.

Lübnanlı bankacı Adnan Kassar bir arkadaşının tavsiyesiyle banka alma kararı verdiği Türkiye'de bugüne kadar Tekstilbank ve Millennium Bank görüşmelerinde sonuca gidemedi. Ancak Kassar 'Türkiye hâlâ aklımızda' diye konuştu
Haber: RUHİ?SANYER / Arşivi

BEYRUT - Lübnan’ın en eski ve en büyük bankalarından Fransabank’ın sahibi Adnan Kassar, Türkiye’de bankacılık alanında yatırım fırsatları arıyor.
Saad Hariri başbakanlığında kurulan yeni hükümette devlet bakanlığı görevini de üstlenen ve Lübnan merkezli Fransabank’ın hakim ortaklarından olan Kassar, Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Genel Kurulu kapsamında Beyrut’ta bulunan gazetecilerle bir araya geldi.

Tek adres Türkiye’dir
Kardeşiyle birlikte hâkim ortak olduğu Fransabank’ın bundan önce iki kez Türkiye’de banka sahibi olma girişiminin sonuçsuz kaldığını belirten Adnan Kassar şunları söyledi:
“İki üç yıl önceydi. Bölgede büyük sayılmayacak bir ülkede banka yatırımı yapmak istiyor ve çevremizden de bu konuda fikir alıyorduk. Yakın bir arkadaşım bunu duyunca bize dedi ki bölgede bir yatırım yapacaksanız bunun tek adresi Türkiye’dir. Olur olmaz yerlerde yatırım yaparak ne paranızı, ne de enejinizi harcayın. Bunun üzerine bankanın yüzde 80 hissesinin birlikte sahibi olduğumuz kardeşime durumu açtım. Onun da kabul etmesinin ardından Türkiye’de satın alacak banka aramaya başladık. İlk önce eski başbakanlarınızdan Mesut Yılmaz’ın kardeşi Turgut Yılmaz’ın sahibi olduğu Tekstilbank ile ilgilendik. Ancak anlaşmaya varamadık. Ardından Millenniumbank’ın sahibi Portekizli grupla masaya oturduk. Epey de yol aldık ancak önümüze çok fazla koşul sürülünce bu iş olmadı. Şimdi bu konuda biraz geç kalmış durumdayız ve fiyatlarda yukarı çıktı.
Şimdilik bekliyoruz ama gözümüz hâlâ Türkiye bankacılık pazarının üzerinde. Pazarın açık olduğunu, fırsatlar bulunduğunu düşünüyorum. Türkiye hâlâ aklımızda. Kardeşim ve benim yüzde 80 hissesine sahip olduğumuz Fransabank olarak Fransa’da, Cezayir’de, Sudan’da, Libya’da, Belarus’ta faaliyetlerimiz var” dedi.
Adnan Kassar, Araplar ve Türkler’in birbirlerine daha yakın olmak için daha fazla çaba harcaması gerektiğini ve her zaman Araplar arası ve bölgesel işbirliğine inandığını belirterek, “Türkiye’ye karşı büyük hayranlığım var. Büyük bir ülke. Türk halkı esnekliği ile biliniyor” diye konuştu. 

Lübnan etkilenmedi
Çalışan, üreten ve doğal kaynaklara sahip bir ülke olan Türkiye’nin küresel krizden daha az etkilendiğini söyleyen Kassar, krizin Lübnan bankacılık sektörünü de etkilemediğine işaret etti.
Kassar, beş yıl önce hayata geçirilen bir düzenleme ile Lübnan bankalarının toksik ürünlere ‘dokunmasının’ engellendiğini anlatarak, şöyle devam etti: “59 bankamızdan teki bile bu ürünlere dokunmadı. Tam bir bankamızın bile sıkıntısı yok. Bankacılık otoritesinin çok sıkı bir kontrolü vardı. Bu da bizi korudu. Tüm uluslararası gazeteler Lübnan’ın, çoğu bölge ülkesinden farklı olarak krizden etkilenmediğini yazıyor. Bu nedenle de dünyanın her yanından bize para akıyor. Bankacılık sektörümüz tüm dünyadan kaynak çekiyor. Her yerden para akıyor. Bu yılı bankacılık sektöründe 110 milyar dolar ile kapatacağız. Son derece likitiz.
Lübnanlılar, geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla otomobil satın aldılar. İnşaat sektöründe fiyatlar artıyor, talep yüksek seyrini sürdürüyor.”

Eşi İstanbullu sık sık geliyor
Lübnan’ın önemli işadamlarından olan Kassar’ın eşi İstanbullu ve bu nedenle de kendisinin ikinci adresi. Kassar, Türkiye’den birçok işadamıyla yakın dost olduğunu belirterek ‘ İki ay önce 50. evlilik yıldönümümüzü kutladık. Yakın dostum Rahmi Koç da özel davetlim olarak Beyrut’a geldi’ diyor. Dört yıl önce Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı görevini özgür olmak istediğini belirterek bırakan Kassar bu kez Saad Hariri’nin ulusal birlik hükümetine katılması için yaptığı çağrıyı reddedememiş. Şu anda görevi devlet bakanlığı ancak hangi konuda sorumlu olduğu şimdilik belli değil. Önümüzdeki günlerde görev alanının belli olacağını belirten Kassar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da hayranı ve Türkiye’nin son dönemde hükümetin uyguladığı politikalar nedeniyle ağırlığının arttığını belirtiyor. Odasının duvarlarındaki tabloların hemen dikkat çeken Kassar önemli bir resim koleksiyonuna sahip. Koleksilyonundaki tablo sayısının 650 olduğunu ifade eden Kassar’ın, koleksiyonunda 120 civarında da 17 ve 18. yüzyıl oryantalistlerine ait tablo ve Türk ressamlarına ait eserler de varmış.

‘Beyrut Dubai olur’
Beyrut ile Dubai arasındaki rekabete ilişkin bir soru üzerine Adnan Kassar, hiçbir Arap şehri ile rekabet içinde olmak istemediklerini belirterek, Beyrut’ta iç savaş yaşanırken Dubai’nin bugünkü konumuna ulaştığını belirterek şunları söyledi: “İç savaşta normalde Lübnan’dan ayrılmayacak pek çok Lübnanlı işadamının buradan ayrılarak diğer Arap ülkelerine, özellikle Dubai’ye gitti. Know howlarını götürdü. Beyrut’un yerini Dubai’nin almasını, bir Avrupa kentinin almasına tercih ederiz. Nitekim Beyrut’un yerini almak isteyen bazı Avrupalı komşularınız da vardı. Ancak Dubai biraz reklamla bugünkü konumuna geldi. Ancak Beyrut’ta böyle olmadı. Bizim her şeyimiz var. Lübnan’da istikrar sürerse, Beyrut Dubai’nin yerini alır.”