Tekstilci ABD'nin kapısını araladı

Tekstilci ABD'nin kapısını araladı
Tekstilci ABD'nin kapısını araladı
Tekstilci ve hazırgiyimci iki yıllık aranın ardından ABD'ye siparişleri yeniden arttırdı. Hedef 2012'de 1.7 milyar dolara ulaşmak.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

Tekstil ve hazırgiyimci iki yıllık aranın ardından ABD ’den yeniden sipariş almaya başladı. Kipaş Denim, Öz-Ak Tekstil siparişte artış hisseden şirketlerin başında geliyor. İstanbul Tektstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye ’nin kaliteli ürünlerinin ABD’de Çin’i sıkıştırmaya başladığını dile getirdi.
ABD’ye 2004’te 1.7 milyar dolar olan tekstil ve konfeksiyon ihracatı 2009’da 510 milyon dolara indi. Yılın ilk on ayında ihracat 535 milyon dolar, yıl sonunda 650 milyon dolara ulaşılması hedefleniyor. 

İTHİB Başkanı Gülle’ye göre ihracat bu hızla devam ederse 2011’de 2008 yılı rakamları yakalanabilir. 2012’de ise hedef 1.7 milyar dolara ulaşmak. Türkiye’nin ABD pazarını kaybetmesinin en büyük nedeninin değerli TL olduğunu söyleyen Gülle, “Çin ve Uzakdoğu’dan kaçış var. Çin pamuk artınca ABD’den fark istedi” diyor. Gülle’ye göre kur desteklenirse ihracatta 1.5 milyar dolar görülebilir.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öksüz de ABD’den uzun aradan sonra yeniden sipariş aldıklarını anlatıyor. Öksüz’e göre Çin’den Türkiye’ye doğru yöneliş var.
Öz-Ak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık da ABD’nin Türkiye’ye ilgisinin arttığını söylüyor. Akbalık artışın iki nedenini şöyle anlatıyor: “ABD menşeli firmalar Avrupa’daki temsilciliklerinde Türk mallarını görüyor ve istiyor. Ayrıca kaliteli üründe Çin’in artık doğru olmadığı ortaya çıktı.”

Bu kurla ABD’ye ihracat artmaz
ABD’ye ilk ihracatı yapan firmalar arasında gelen APS Tekstil’in patronu Osman Benzeş ise 8 yıldır 1.40 seviyelerinde olan dolar/TL paritesiyle ABD’ye herhangi bir şey satmanın mümkün olmadığını vurguluyor. Osman Benzeş şöyle konuşuyor: “ABD’ye saldıramıyoruz, fiyat tutmuyor. ABD’li de Türkiye’den bir şey almak istemiyor. Türkiye’den alınan mala kumaşın cinsine göre yüzde 17-35 oranında vergi alınıyor. İşin iyice esprisi kaçtı.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul