'Tekstilci beş aydır zam yapmadı'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a bir tepki de İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'ndan geldi.

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a bir tepki de İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'ndan geldi. Yılın ilk beş aylık dönemi için bakıldığında tekstil ve hazır giyimde zam olmadığını vurgulayan ve Bakan Unakıtan'ın yanlış hesap yaptığını savunan Orakçıoğlu şunları söyledi:
"Sektör fiyatlarıyla ilgili değerlendirme yapılırken indirim dönemiyle yeni sezon arasındaki değişimin dikkate alınmaması yanlış. Beş aylık dönemi aldığınız zaman; enflasyonla ilgili buna mutlaka bakılsın. Beş aylık sürede tekstil ve hazır giyimde zam yok. Fiyat artışında birinci gıda, ikinci ulaşım ve iletişim, üçüncü de konut."
'İndirince teşekkür var mı?'
Sektörün haziran ve temmuzda indirime gireceğini ve enflasyonu aşağı çekeceğini dile getiren Orakçıoğlu, "O zaman bize teşekkür edecekler mi?" diye sordu. Orakçıoğlu, "Sektörel, dönemsel etkinin göz ardı edilerek değerlendirme yapılması son derece sakıncalı" dedi.