Tekstilci paket kredi bekliyor

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, bankaların sektöre yanlış kredi verdiğini savunarak...

İSTANBUL - Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, bankaların sektöre yanlış kredi verdiğini savunarak, "Bankaların sektöre göre küçük, kısa, paket krediler üretmesi gerekiyor" dedi.
Bektaş, TGSD olarak bankalarla ilgili bir çalışma yaptıklarını ve bu çalışmanın Türk hazır giyim sektörünün mali sistemle olan ilişkisi, değerlendirmesi ve önerilerini içerdiğini belirterek, söz konusu çalışmayı Kasım ayı sonunda kamuoyuna açıklamadan önce Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince'ye sunacaklarını bildirdi. Tekstil ve hazır giyim sektörünün kullandığı kredilere değinen TGSD Başkanı Aynur Bektaş, şöyle konuştu:
'Sektörü bilmiyorlar'
"Bizim bankalara çok gelir sağladığımızı ama bankaların bize çok az şey verdiğini görüyoruz. Bankalar kredi verirken sektörü çok iyi bilmiyor ve yanlış krediler veriyor. Yanlış kredilerden dolayı da batan firmaları sektöre mal ediyorlar. O zaman da sektör suçlu konumuna düşüyor. Bankaların sektöre göre küçük, kısa, paket krediler üretmesi gerekiyor."
TGSD Başkanı Aynur Bektaş, 2005 Ağustos sonu itibarıyla bankalar ve özel finans kurumlarının verdiği toplam krediler içinde tekstil sektörünün aldığı payın yüzde 7.6, konfeksiyon sektörünün ise yüzde 2 olduğuna dikkati çekerek, "Ama yapılan ihracata bakarsanız yazık bize. Bu sektörlere daha fazla kredi kullandırılmalı" dedi. TGSD Başkanı Bektaş, Basel II kriterlerinin tekstil ve hazır giyim ile diğer sektörlere çok iyi anlatılması gerektiğini vurgulayarak, "Basel II'den sonra kredi alabilecek firma sayısı çok az" dedi.