Tekstilciden ihracat sözü

Tekstilciler uzun süredir görüşmek istedikleri Başbakan Tayyip Erdoğan ile dün bir araya geldi. 'Sorunlarımıza çözüm bulunmazsa kendi başımızın çaresine bakarız.

İSTANBUL - Tekstilciler uzun süredir görüşmek istedikleri Başbakan Tayyip Erdoğan ile dün bir araya geldi. 'Sorunlarımıza çözüm bulunmazsa kendi başımızın çaresine bakarız. İşçi çıkarır yine ayakta dururuz' diyen tekstilciler dün Erdoğan'ı ağırladı ve sorunlarını anlattı. Tekstilciler toplantı öncesinde Erdoğan'a sorunlarının çözülmesi durumunda 2010'da 50 milyar dolarlık ihracat sözü verdi.
Basına kapalı zirve öncesinde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, bir takım dertlere çözüm aramak için değil, Türkiye açısından açılımları olan bir projeksiyon sunmak için toplantıda bulunduklarını söyledi. Satıcı, Başbakan Erdoğan'a önünü ve geleceğini iyi gören sektörün 2015 projeksiyonunu anlatmak için toplandıklarını belirterek, Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörünün geleceğinin geçmişinden daha parlak olacağını vurguladı.
Oğuz Satıcı, "Her kim Türkiye'nin teknoloji yoğun sektörlere geçerek yavaş yavaş tekstil konfeksiyon sektöründen çıkmamız gerektiğini söylüyorsa derin ve vahim bir biçimde yanılmakta ve ezberci bir şablonu gerçekliğin karşısına koymaktadır" diye konuştu.
Oğuz Satıcı, şunları kaydetti:
"Çünkü ülkemizin bunları yapmaya şiddetle ihtiyacı var. Akılcı bir strateji etrafında bu kesinlikle mümkündür. Sizin önderliğinizde bunu başarabilecek güç ve yeteneğe sahibiz. Yeter ki doğru adımları zamanında atalım. Bu mümkün."
Oğuz Satıcı, kaynak tüketen değil nihai olarak kaynak üreten öneriler getirdiklerini, teknik kanıtlarını sundukları projeksiyonun hayata geçirilmesi halinde mevcut istihdam gücünü en az yüzde 40 artıracaklarını ifade etti.
'Stand-by'a aykırı değil'
'Yeni Rekabet Ortamında Türkiye Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü' başlığını taşıyan ve sektörün önerilerini içeren raporun sunulduğu zirve üç saat sürdü. Zirveden sonra açıklama yapan Erdoğan, bir soru üzerine yapılan düzenlemelerin IMF ile imzalanan niyet mektubuna aykırı olmadığını söyledi. Erdoğan, "Karşılıklı mutabakat sağlayarak bu anlaşmayı yaptık. Dolayısıyla anlaşmayı yapmış bir taraf ülke olarak buna sadık kalmak da bizim görevimizdir" dedi.
Zirvede sektörün sorunlarını dinleme fırsatı bulduğunu dile getiren Erdoğan, geleceğe yönelik ihracat hedefinin 75 milyar dolar olduğunu belirtip şöyle konuştu:
"Finans sektöründeki bazı sıkıntılar olduğunu gördüm. Bu konuda kendilerine elimizden gelen desteği vereceğiz. Kendilerini teşvikli illerde yatırıma davet ediyorum. Bu yatırımla birlikte inanıyorum ki rekabet güçleri daha da artacaktır. Çünkü gerek bedelsiz arazi, gerek vergi muafiyeti, gerekse SSK primlerinin düşürülmesi, gerek enerjide yüzde 50 gibi indirimin kendilerine sağlanmış olması rekabet güçlerini artıracaktır. Bu konuda el ele dayanışma içerisinde inşallah 2005'i 2004'e göre daha başarılı noktalayacağız. Bunun gayreti içindeyiz."