Tekstilciler dünyanın en büyük sektörel Ar-Ge merkezini açacak

Tekstilciler dünyanın en büyük sektörel Ar-Ge merkezini açacak
Tekstilciler dünyanın en büyük sektörel Ar-Ge merkezini açacak

Halkalı?da bulunan Tekstilpark 7 bin metrekarelik alan üzerine kuruldu. Tekstilpark?ta KOBİ?lere üretim ve laboratuvar hizmeti verilecek.

Tekstil ve hazır giyimciler, dünyanın en büyük sektörel tekstil Ar-Ge merkezi olan 'Tekstilpark'ı ekimde açmayı planlıyor. 20 milyon avroluk yatırımın 13.7 milyon avrosunu AB sağladı

İSTANBUL - Tekstil sektörünü uluslararası rekabette öne taşımak isteyen tekstilciler, dünyanın en büyük sektörel teknoloji ve Ar-Ge merkezini İstanbul’da kuruyor. Ekimde açılacak olan Halkalı’daki ‘Tekstilpark’ için 20 milyon avroluk yatırım yapıldı. Yatırımın 13 milyon 750 bin avrosunu Avrupa Birliği (AB) sağlarken kalan kısmını İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) karşıladı.
Avrupa Birliği finansmanı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda, İTKİB tarafından yürütülen proje ile tekstil sektöründe yüksek katma değerli ürünler üretilmesi planlanıyor. 

‘Bilim üssü olacak’
Tekstilpark’ın tanıtıldığı toplantıda konuşan İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Tekstilpark, Türkiye’de tekstil ve hazır giyim alanında Ar-Ge, bilim, teknoloji ve inovasyon üssü olacak” dedi.
Tanrıverdi, Milli Emlak tarafından Marmara Üniversitesi’ne verilen 400 dönüm arazinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İTKİB’e tahsis edildiğini, Tekstilpark’ın ise 7 bin metrekare alan üzerine kurulduğunu açıkladı. Tekstilpark’ın sektörün hizmetine sunulan ortak kullanım ekipmanı ile KOBİ’lere teknopark gibi üretim ve laboratuvar hizmeti vermek için kurulduğunu söyledi.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise teknoparkın 400 dönümlük bir arazi üzerine kurulduğunu ve Marmara Üniversitesi’yle yapılan çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Teknopark’ın amacının katma değeri yüksek, istihdam sağlayan çalışmalar yapmak olduğunu dile getiren Büyükekşi, “Önemli olan önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin iddialı olabileceği sektörlerde çalışma yapmak. Teknopark 2023 ekonomik hedeflerine katkı sağlayacak” dedi. İTHİB Başkanı İsmail Gülle ise Tekstilpark’a harcanan her 1 liranın 10 lira olarak geri döneceğini vurgulayarak, kısa sürede Tekstilpark’ın projelerin yarıştığı bir pazar olacağını belirtti. İsmail Gülle, teknik tekstilin dünyada 30 milyar dolarlık bir pazar olduğunu, Türkiye’nin de bunun içinde 1 milyar dolarlık yere sahip olduğunu vurguladı. Bunu artırmak istediklerini söyleyen İsmail Gülle, “Öğrenciler heyecanla geliştirme yapacak yer bulamıyordu. Burası proje fabrikası gibi olacak. Biz artık inovatif ürünler üreteceğiz” dedi. 1 Temmuz’da Tekstilpark’taki gösteri merkezinde kumaş tasarım yarışması düzenleneceğini ifade eden İTHİB Başkanı Gülle, şöyle konuştu:
“Burayı Ar-Ge tasarım merkezi yapmaya çalışacağız. Proje pazarı haline getireceğiz. Artık devletten bekleyerek, şikâyet ederek bir yere gelinmeyeceğini biliyoruz.” 

Vücut tarama sistemi var
Tekstilpark nanoteknolojiye sahip 100’ün üzerinde makine ve ekipman ile hizmet verecek. Tekstilpark, teknik tekstiller, akıllı tekstiller, nano tekstiller ve çok fonksiyonlu tekstiller üzerine araştırma faaliyeti gösterecek.
Tekstilpark’ta üç boyutlu vücut tarama sistemi, pilot kaplama ve laminasyon hattı, nanolif üretim hattı, üç boyutlu prototip baskı makinesi, kimyasal ve fiziksel ölçüm cihazları bulunacak.
İstanbul Tekstilpark’ın 3 bin metrekarelik alanı içinde İTKİB, İstanbul Tekstil ve Hazırgiyim Araştırma ve Geliştirme Merkezi (İTA), İstanbul Tekstil ve Hazır giyim Danışmanlık Merkezi, İstanbul Moda Akademisi’nin (İMA) bazı stüdyo ve işlikleri, Moda ve Tekstil İnkübasyon Merkezi, ayrıca çok amaçlı fuar merkezi bulunuyor. (Radikal)