Tekstilcilerden fasonculara 'acil geri dön' çağrısı

Tekstilcilerden fasonculara 'acil geri dön' çağrısı
Tekstilcilerden fasonculara 'acil geri dön' çağrısı

Nedim Örün, Kasım sonuna kadar kapasite dolu dedi.

Türkiye Moda ve Hazırgiyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, 'Siparişler arttı. Makinesini satmayan fasoncu hemen atölyesini açsın. İş çok' dedi
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

İSTANBUL - Hazırgiyim ve konfeksiyon üreticileri uygulanan düşük kur-değerli TL politikası nedeniyle yakınsa da ihracatta olumlu bir trend yaşanıyor. Son açıklanan eylül rakamlarına göre yüzde 12.3 ihracat artışı yakalayan sektörde, Avrupalı markaların artan siparişlerini yetiştirmek için kasım ayına kadar kapasiteleri dolan üreticiler, daha önce çalıştıkları fason atölyelere ‘geri dönün’ çağrısı yapıyor. Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, “Şu anda ise en büyük sıkıntımız fason atölye bulmak. Sipariş var fakat bunları ürettirecek atölye yok” dedi. Merter Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ercan Tan da “Artan siparişler nedeniyle şu ana kadar kapanan atölyelerin yüzde 20’si kapılarını yeniden açtı” dedi.

Çin etkisini kaybetti
Çin nedeniyle fiyat rekabetine giremediği için hükümet üyelerinin bile gelecekte Türkiye’nin bu sektörden çekilmesi gerektiği dillerdirilen tekstil ve hazırgiyim sektöründe bahar havası geri döndü. Global krizle birlikte özellikle Avrupalı markaların stoktan kaçmak amacıyla Türkiye’ye yönelmesi, bu arada sektörün tasarımlarıyla kaliteyi arttırıp koleksiyon ihraç eder hale gelmesi sektörün yönünü değiştirdi. Yaklaşık 3 yıldır süren bu trende bu yıla özgü bazı koşullar da eklendi. Ocak ayından bu yana artan pamuk fiyatlarını Uzakdoğu’daki üreticilerin fiyatlarına hemen yansıtması, Türkiye’de ise tekstilcilerin pamuğu 1 yıllık kontratlarla alması sonucu avantajlı fiyatlarda pazara girmesi etkili olurken, Pakistan’daki sel felaketi de Türkiye’ye yönelik siparişlerin artmasına neden oldu. 

Kasımda doluyuz
Aralarında Adana Giyim Sanayicileri Derneği, Ankara Giyim Sanayicileri Derneği, Adıyaman Giyim Sanayicileri Derneği, Çorap Sanayicileri Derneği, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği, Ege Giyim Sanaciyileri Derneği, İstanbul Nakışcılar Derneği, Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği, Merter Sanayici ve İşadamları Derneği, Moda Tasarımcıları Derneği, Tekstil Aksesuar Sanayi İş Adamları Derneği, Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği ile Türkiye Triko Sanayicileri Derneğinden oluşan Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, gelişmeleri değerlendirirken şu anda gelen sipariş yoğunluğu nedeniyle Türkiye’deki hazır giyim ve konfeksiyon firmalarının tam kapasite çalıştığını ve siparişleri de seçmeye başladığını söyledi. “Kapasite olarak kasım sonuna kadar doluyuz. Artık sektör olarak gelen siparişleri hangisi fiyatta daha karlı diye seçiyoruz” diyen Örün, federasyon olarak fason atölyelere çağrı yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Bir zamanlar ihracatta yaşanan sıkıntı nedeniyle kapanan fason atölyeler için yeni bir fırsat var. Eğer işçilerini işten çıkardılarsa, fakat makine parkı yerinde duruyorsa bu atölyelere makine başı bir para ödeyerek onlara üretim yaptırmak istiyoruz. Onlar açısından da para kazanmak için iyi bir dönem.” 

Atölyeler yeniden açıldı
Hazır giyim ve konfeksiyonda büyük bir pastanın yeniden Türkiye’ye döndüğüne dikkat çeken Merter Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ercan Tan da aynı gelişmelere işaret etti. Siparişler nedeniyle duran fason atölyelerinin yeniden iş başına dönmesine neden olduğunu söyledi. Tan, “Sektörde iş hacmi arttı. Biliyorsunuz kriz nedeniyle son 5 yılda birçok fason atölyesi kapanmıştı. Bunlara şimdi yeniden ihtiyaç duyuluyor. Artan siparişler nedeniyle şu ana kadar kapanan atölyelerin yüzde 20’si kapılarını yeniden açtı” diye konuştu.
Bugün birçok fason atölyesinin 3 vardiya çalışmaya başladığına dikkat çeken Tan, şunları söyledi: “Bunun yanında eskiden çark dönsün diye işçi parasına üretim yapıyordu. Şimdi ise siparişlerin artması onlar içinde bir fırsat oldu. Fiyatlarına yüzde 10-20’lik karlar koymaya başladılar. Yine üretim yaptıracak firmalar arasında yaşanan rekabette fasonculara yaradı.”


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Adıyaman

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  Ege