Tekstilcilerden özel proje

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 5 Ocak'ta istihdam ile ilgili bir proje sunacaklarını belirterek, projenin yüzde 10-15 ek istihdam sağlayabileceğini söyledi.

ANKARA - İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 5 Ocak'ta istihdam ile ilgili bir proje sunacaklarını belirterek, projenin yüzde 10-15 ek istihdam sağlayabileceğini söyledi. Süleyman Orakçıoğlu, 2004 yılından 2005 yılına geçerken, tekstil ve hazır giyim kotalarının kalkmasıyla dünyada oluşacak yeni şartlar nedeniyle, sektör istihdamında yaşanabilecek yüzde 10-15'lik bir iş kaybını, ülke olarak kaldırabilecek bir lüksün bulunmadığını söyledi.
Sektör olarak ortaya koyacakları proje ile bu yüzde 10-15'lik iş kaybının ortadan kalkacağını ve aynı zamanda yüzde 10-15'lik ek bir istihdam sağlanacağını belirten Orakçıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"Başbakan'a 5 Ocak'ta sunacağımız projenin iki, üç tane farklı çarpan etkisi olduğuna inanıyoruz. Bu çarpan etkisi, 2005'te sektöre bir rekabet avantajı sağlayacak. Bunun dışında ek istihdam sağlayacak, işgücü kaybını önleyecek ve 2004'ten 2005'e geçerken moral ve heyecan yaratacak."
5 yıllık hedef koydu
Orakçıoğlu, istihdamdaki taleplerinin gerçekleşmesi halinde sektör olarak yüzde 30'lar üzerinde bir ihracat artışını sürdüreceklerine inandığını da kaydederek, "Ama bunun olmaması halinde 2005'te yüzde 5'ler civarında bir artış bekliyoruz. İstihdamdaki projemizin kabul edilmesi halinde, yakalanan ivme devam edecektir" dedi.
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Umut Oran da 2002 yılında, Ufuk 2010 adı altında bir hedef koyduklarını belirterek, buna göre 2010 yılında hazır giyim ihracatının 34.8 milyar dolar olmasının öngörüldüğünü söyledi. Her yıl yüzde 15-20 büyüme ile yola devam etmek istediklerini belirten Umut Oran, 2005 yılında devletin enerji, girdi maliyetleri gibi engellerinin çözümlenmesi gerektiğini söyledi. Umut Oran, "Devletin engeli kalktığı anda biz o yüzde 15-20 büyümeyi yapabiliriz" dedi.