Tekstilde 200 bin kişi işini kaybetti

Çağlar'a atıf
Cavit Çağlar'ın, "Kur yüksek, gücüm tükendi, 15 bin işçi çıkarabilirim" sözleri DİSK Başkanı Çelebi'den de yankı buldu: "Olay vahim, başka gündemler yaratma yerine, sorun çözmesi gereken makamlar harekete geçmeli. Sayın Başbakan, 'Maalesef işsizlik var' deyip, durumu görmezden gelemez."
'Alarm veriliyor'
Tekstilde 200 bin kişinin işten atıldığını belirten Çelebi, birlikte çözüm arama çağrısında bulundu: "Sektör temsilcilerinin 28 Şubat'ta Başbakan Erdoğan'la toplantısına birlikte gidelim. Hükümetin tekstile bakışı olumsuz. Tüm sektörler alarm veriyor. Çözüm gecikirse sosyal patlamalar yaşanır."
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

İSTANBUL - İşçiler, tekstilcilerin gelecek hafta Başbakan Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirmesi beklenen ve sektörün sorunlarının ele alınacağı toplantıya birlikte katlıma çağrısı yaptı. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, son aylarda tekstilde 200 bine yakın işçinin işini kaybettiğini belirterek, sektörün sorunlarının herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Tekstil ve hazır giyim temsilcilerine seslenen Çelebi, "28 Şubat'ta Başbakan Erdoğan ile yapılacak görüşmeye birlikte katılalım" dedi.
DİSK Başkanı, Yeşim Tekstil'in sahibi Cavit Çağlar'ın, "Dayanacak gücüm kalmadı 15 bin işçimi çıkarabilirim" sözüne karşılık ise, "Bu vahim bir olay. Ancak, başka gündemler yaratmak yerine, sorunu çözmesi gereken makamlar hızla harekete geçmeli. Sayın Başbakan, 'maalesef işsizlik var' deyip, bu durumu görmezlikten gelemez. Aksi halde bu sıkıntılar ileride çok ciddi sosyal patlamalar yaratabilir" ifadesini kullandı.
Tehlike çanları çalıyor
Bütün sektörlerde tehlike çanları çaldığını belirten DİSK Başkanı Çelebi, hükümetin tekstil sektörüne bakışını 'olumsuz' olarak niteledi. İşverenlerin ortaya koyduğu sorunların pek çoğunda mutabık olduklarını ifade eden Çelebi şunları söyledi: "Hükümetin tekstil sektörüne bakışı olumlu değil. Bütün dünya, istihdam yaratacak projelere destek verirken, hükümet konuya teknolojik gelişme açısından yaklaşıyor. İstihdam yaratacağı öne sürülen bazı bölgelerde uygulanan teşvik sistemi ise tam tersi etki yapıyor ve haksız rekabete yol açıyor. Teşviksiz bölgelerdeki işletmeler diğerleriyle rekabet edemediğinden işçi çıkarma yoluna gidiyor. Dolayısıyla bu durumun ne istihdama ne devlete katkısı olmuyor."
DİSK Başkanı Çelebi, sektörde gayriresmi rakamlara göre tekstil ve hazır giyim sektöründe 2.5-3 milyon işçi çalıştığını, bunların sadece 580 bininin sigortalı, diğer bir ifadeyle 'kayıtlı', kayıtlı çalışanların da sadece 100 bininin sendikalı olduğunu hatırlattı. Alınması gereken önlemlerin başında kayıt dışı çalışmanın bulunduğunu kaydeden Çelebi, "Herkes devletten kayıt dışını çözmesi için bir şey bekliyor. Bu konuda işverenin de girişimi olmalı. Aksi halde alınacak diğer önlemlerin hepsi palyatiftir" dedi. DİSK Başkanı Çelebi, sorunlar ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı:
İşçilerin önerileri

  • Belirli bölgelere teşvik uygulaması yerine, istihdam yaratan projelere teşvik sağlanmalı.
  • KDV oranları ve sigorta primi çok yüksek. Gıda kadar giyim de temel ihtiyaç. Sayın Başbakan iki yıl önce tekstilde KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi sözü vermişti. IMF nedeniyle bu sözü tutamıyor.
  • İstihdam maliyeti yüksek. Bu doğru. Sigortalı çalışan işçi sayısı 580 bin. Sendikalı işçi sayısı bunların sadece 100 bini. Sendikalı işyerinde ortalama net ücret 600 YTL. Vergiler binince bu rakam 1000 YTL'yi aşıyor. Sigortalı işyerlerinde bu rakam asgari ücret seviyesinde. 2 milyon kişinin kayıt dışı çalıştığı yerlerde ise bu rakam asgari ücretin de altında.
  • Enerji maliyetleri düşürülmeli. Kaçağın bedelini bütün ülke ödüyor. Her şey kaçak olduğu için ülke bu halde. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi öncelikle kaçağın önlemesinden geçiyor.
    'Ücretsiz izin başladı'
    DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, tekstildeki sıkıntılar nedeniyle bazı işletmelerde ücretsiz izin uygulamasının başladığını, hafta sonu mesailerini kaldırdığını, bazı şirketlerin de 2006 izinlerini kullandırdığını söyledi. DİSK'in sendikalı ve sigortalı işletmeleri kapsayan şirketlerden topladığı verilere göre son aylarda sektördeki istihdamda yüzde 20 azalma olduğuna belirten Çelebi, kayıt dışı nedeniyle gerçek rakama ulaşmak güç olsa da işsiz kalanların sayısının 200 bin civarında olduğunu belirtti. İşçilerin 2001 krizi sonrası gerekli özveriyi gösterdiğini kaydeden Çelebi, bundan sonra yapabileceklerinin verimli çalışmak olduğunu bunu da yaptıklarını belirtti.